| mapispeviata7 a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare mai trista sa zic asa, cum ati reacționa daca ati pierde o prietenie de 6, 7 ani? Intreb pentru ca eu n-am putut face fata pierzand-o..Doare mult mai rau ca orice despartire, da, si despartirile dor, dar alea se mai vindeca, despre prietenii nu cred ca se poate spune la fel, persoane cu care ai impartit TOTUL, absolut tot, sa nu mai fie in viata ta, e foarte greu si m-ar ajuta niste sfaturi, totusi eu am renunțat la prietenia asta din cauza comportamentului acelei persoane, nu a fost prima data cand ne-am certat pe motivul asta si mi-a promis ca se va schimba, dar e mai rau, asa ca am renunțat si ma doare sufletul cand stiu ca nu mai suntem prietene. Chiar ieri am trecut una pe langa alta, imi venea sa izbucnesc in plans, oare ea ce se gandea? Ma tot intreb, in fine, nu stiu daca ar trebui sa vorbesc cu ea sa se schimbe ca sa primească a doua sansa, se comporta urat cu mine in ultimul timp, cand erau mai multi in jur si cand eram noi doua era ca si a doua mama a mea, de asta am renunțat pentru a doua oara, a primit odata o sansa spunandu-mi ca se schimba... N-am facut-o, nu stiu daca sa renunt de tot la prietenia asta sau sa mai incerc, pentru ca e foarte greu sa renunti la o prietenie asa lunga...:/

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

M-as simti eliberata, usurata, clar mult mai bine decat sa suport mojiciile si toxicitatea unei relatii urate, de atati ani.
Nu m-as intoarce niciodata la un om care nu a vrut niciodata sa ma iubeasca inca sa-si doreasca sa se schimbe pentru mine, fiindca asa ceva nu se va intampla niciodata, iar a doua sansa nu merita sa i-o dai, pentru ca ar inseamna ca nu ai invatat nimic de la viata, iar ea nu se va schimba fiindca nu te-a iubit niciodata, iar tu continui sa faci aceeasi greseala inca odata.
Fericire alaturi de asemenea oameni, nu exista!

| dullcat a răspuns:

Buna.Am avut si eu astfel de prietenii care s-au cam destramat din simplul motiv al trecerii timpului si al imprastierii prin tara. Daca acum cat sunteti acolo una langa alta nu va intelegeti, inseamna ca nu sunteti chiar bff, mai ales ca i-ai dat sansa de a se schimba.Din moment ce n-a facut-o, e clara directia.In viata vei da peste tot felul de oameni si implicit prieteni.Depinde de tine sa inveti ceva din interactiunea cu fiecare si apoi sa iti vezi de drum.

| Hyperion7 a răspuns:

De obicei prietenii sunt cei care te dezamăgesc fiindcă îți știu slăbiciunile, tot și te pot distruge oricând.
Așa că indiferent de cat de lunga a fost prietenia, eu as trece peste, totul până la persoana mea.Si decât să stau cu cineva care nu mă respectă, mai bine merg mai departebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind genul care se plictisește repede, dar care totuși respecta oamenii de calitate din jurul ei și totuși nu se atașează profund de nimeni, as suferi vreo săptămână apoi mi-ar trece.