| Gabriela0206 a întrebat:

Am o problema care ma macina de ceva timp si am sperat ca aici voi gasi ajutorul necesar.
Dar sa incep cu inceputul: am 16 ani si de ceva timp am devenit foarte tacuta... Familie, prieteni, colegi - nu conteaza mediul in care ma aflu, sunt la fel de tacuta, timida si retrasa pretutindeni. Si acest lucru ma impiedica sa fiu EU, ma impiedica sa fiu ca inainte, adica fata vesela, bine-dispusa si vorbareata.
Trebuie sa mentionez ca nu s-a intamplat nimic in ultimul timp care sa ma marcheze. Viata mea a decurs la fel, cu exceptia acestei schimbari.
Nu este vorba ca mi-e teama sa vorbesc ca sa nu spun ceva gresit...nici vorba de asta! Chiar nu stiu ce se intampla cu mine...incerc din rasputeri sa spun ceea ce am in minte si pur si simplu nu pot!
E dureros cand vezi cat de mult pierzi din acest motiv. Eu mi-am pierdut o parte din prieteni, iubitul, simpatia celor din jur...
Prefer sa ma exprim prin scris. De curand am inceput sa scriu poezie si proza si am descoperit ca este un bun mod de a ma descarca.
Nu pot spune ca e o problema care m-ar putea impiedica sa imi continui bunul curs al vietii dar este o problema care ma impiedica sa arat celorlati cine sunt, cum sunt, ce imi place si ce nu, ce stiu, ce pot...
Ceea ce imi doresc eu este sa ma schimb...nu radical, dar orice cuvant spus in plus, in situatia mea, ar valora mult. Si eu vreau sa spun toate cuvintele pe care le am in mine, vreau sa fiu in exterior, cum sunt in interior.
Sunt constienta ca am nevoie de ajutor sa trec peste asta dar nu am putut sa vorbesc cu nimeni despre asta...imi e imposibil sa SPUN ce simt, dar imi este destul de usor sa SCRIU. Tocmai de aceea am apelat la acest site.
Din pacate, sunt prea multi cei care considera viata o lupta. Iar daca este adevarat, eu voi pierde lupta in curand.
Multumesc ca ati avut rabdare sa imi cititi povestea. Orice sfat este bine venit si credeti-ma ca m-ar ajuta imens de mult.
Multumesc inca o data!
O seara buna va doresc!

Răspuns Câştigător
| MissL a răspuns:

Ai spus spre final ca "Din pacate, sunt prea multi cei care considera viata o lupta. Iar daca este adevarat, eu voi pierde lupta in curand" - pornesti deja cu sangul in rezolvarea problemei tale, esti putin pesimista, nu? trebuie sa te gandesti ca tu POTI, esti tare esti puternica. asta e atitudinea.
Apoi in legatura cu probelma ta, scumpa mea, ceea ce vrei sa spui, chiar daca iti pare imposibil, SPUNE-O! numai tu poti sa o zici, nimeni alt cineva nu poate scoate cuvinte pe gura ta. Era o piesa veche ce zicea : simte ploaia pe pielea ta, numai tu o poti simti, nimeni altcineva in locul tau. http://www.youtube.com/watch?v=VAyQcPBWeio

Incearca sa-ti gasesti un alt cerc de prieteni cu care sa vorbesti mai mult, gaseste tot mai mti prieteni, ca sa comunici cat mai mult si sa relationezi cu cat mai multa lume.

6 răspunsuri:
| BlackMan a răspuns:

Multi adolescenti devin mai tacuti si se schimba. motivul cred ca e ca ai crescut si ti-ai schimbat mentalitateatongue

| Gabriela0206 explică:

Multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi.
@BlackMan Da, mi-am schimbat mentalitatea. Dar nu stiu daca este bine. happy
@Papadie02 Incerc, chiar incerc. Nu spun ca nu am chef de nimic, nu sunt o persoana pesimista. Am sa incerc in continuare sa ma schimb in bine.

| withoutmoney a răspuns:

Foloseste`te de acest site pentru a incepe sa te deschizi usor usor! Si eu am avut aceeasi problema(nu am rezolvat-o aici dar recomand sa incerci) si probabil inca o mai am intr-o mica parte.Ma gandeam ca daca spun altora ce am in cap nu o sa ma inteleaga oricum asa ca nu ma mai oboseam si mi-am format un obicei care a dus la incuiere totala.Cauta o prietena/prieten nou cu care sa o poti lua de la 0 fii tu asa cum esti doar incearca sa iti faci pe plac; sa vorbesti liber(nu exagerat de sincer).Vei vedea ca o sa capeti incredere si o sa te redescoperi.Preferabil sa te imprietenesti cu o persoana cu totul noua asta te va ajuta sa scapi de timiditate deoarece trebuie sa fii convinsa ca nu ai ce pierde nu are cu ce te ataca, va aflati pe teren neutru.Cauta scopuri, lupta pentru cineva, iti va da putere sa faci schimbarea.Incearca sa iei decizii nu sa te gandesti atat de mult la fiecare pas pentru ca vei face dezordine in minta ta si principiile tale.O sa iti dau un exemplu care imivine in minte acum(Cand erai mica nu voiai sa te duci la gradinita cu fundita pe cap pentru ca iti era teama sa nu rada colegii de tine,dar in schimb te incaltai zilnic cu sandale si sosete)Cand vei creste iti vei da seama ca ce iti este acum rusine, jena, frica sa faci este un lucru banal de care te vei amuza.Incearca acum sa gandesti asa cum vei gandi cand vei fi mare si amuza`te, fa schimbarea!

| Papadie02 a răspuns:

Buna Gabriela! Uite un sfat:incearca cat poti tu de mult sa te schimbi pentru.ca o sa pierzi ani frumosi din viata fiind inchisa in tine, fara chef de nimic.E bine ca te poti exterioriza cumva, dar ai nevoie si de cei din jurul tau chiar daca iti e mai usor sa scrii.Nu te baza doar pe faza asta cu scrisul. Distreaza-te, apreciaza mult mai mult ceea ce este in jurul tau si incearca sa redevii fata care ai fost.

| GuessWho_8607 a răspuns:

Am citit intrebarea ta, daca vrei sa mai stam de vorba, lasa un mesaj pe privat sau un id, ceva. Iti doresc bafta!

| Cypronge a răspuns:

Poate ca motivul pentru care nu mai vb cu alte persoane e ca sti dinainte de a incepe discutia ca persoana respectiva nu te va intelege si ca orice i-ai spune nu vei putea avea un dialog cat de cat bazat pe logica.
Trebuie sa iti faci un nou anturaj, format din persoane care sunt la acelasi nivel cu tine si alaturi de care poti fi tu insusi, sa poti vb si spune cea ce simti fara teama de a fi respinsa.
Esti tanara ai toata viata inainte si chiar daca viata ar fi o lupta e o lupta pe care stiu ca o vei castiga.
Ai incredere in tine.