| Allexyy a întrebat:

Bună,tuturor. Am o problema. Ma simt incomoda in pielea mea si vreau neaparat sa slabesc cat mai repede. Imi puteti da niste sugestii, va rog? Ce ar trebui sa fac si cum ar trebui sa procedez?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Neaparat sport! Cel mai ok cred ca ar fi 20-30 de minute cardio zilnic. Daca nu ai posibilitatea sa mergi la sala gasesti pe Youtube astfel de exercitii.
In privinta alimentatiei. Nu trebuie sa te apuci de diete mofturoase de sa-ti piara cheful de a trai ca nu mai poti de pofta la un hamburger sau o pizza si n-o poti manca ca vai, trebuie sa fim `scehelete` sa placem barbatilor.
Nu, e necesar sa le eviti, intr-adevar, dar poti sa-ti mai satisfaci acest moft uneori, e chiar recomandat si-n cadrul dietelor ca o zi pe saptamana sa-ti faci poftele.
In rest, incearca sa eviti pe cat posibil dulciurile, painea alba, patiseria, fast foodul si sucurile din comert.
Bea cat mai multe lichide (sucuri naturale de fructe facute de tine acasa, apa plata, ceaiuri) pana ajungi pe la 1, 5-2L minim (nu e nicio problema daca esti peste, sa nu fii sub 1, 5 dar totusi sa nu te fortezi)
Incearca sa nu te infometezi, mananca cat sa te simti satula dar nu senzatia aia de moleseala pe care ti-o da o masa copioasa. Undeva intre aceste bariere, vei vedea ca daca mananci in felul asta te vei simti si mai energica.
In general cam asta e, daca te tii, macar in mare parte de ce am zis aici, nu foarte repede, dar vei slabi. Si totodata, iti vei impune un regim de viata mai sanatos, si slabitul de genul asta tine, pentru ca te inveti in acest mod si-l aplici relativ permanent daca doresti.
Mult succes!

| Alyra a răspuns:

Ca să slăbeşti trebuie să arzi mai multe calorii decât ingerezi, deci trebuie să reduci din mâncare. Încearcă să reduci mai mult din mâncărurile nesănătoase, cu prea multe grăsimi şi dulciuri.
Mănâncă sănătos şi începe să faci mai multă mişcare.

| RAY a răspuns:

Eu sunt impotriva slabiri rapide pentru ca face mult rau si pentru ca e efectl eu eu adica dupa ce slabesti te ingrasi si mai mult decat inainte de dieta, eu propun o dieta cu multe proteine si putini carbohidtrati
http://www.scientia.ro/......ometa.html

nu isi imagina ca carnea nu ingrasa

sa vedem un studiu care a analizat carbohidtrati
grasimile
proteinele
cei cu carbo erau mai tot timpul infometati, deci sunt carbo naturali care tin de foame gen cartoful

cei cu grasimi la fel
cei cu proteinele spuneau ca manca mult, in realitate mancau putin pentru ca o data ce manci carne nu ai pofta sa mai manci carne pret de multe ore cica 6 ore
dar in conditi de loborator pe o dieta de 1300 de calori toate cele 3 grupuri au avut acelasi deficit de slabire semn ca toate ingrasa si conteaza limita da
trebuie sa faci cardio sprinturi ca sa arzi grasimea de pe burtica macar 3 sprinturi eu vb de alergare la maxim nu plimbare ok, ridicarea de greutati ajuta la arderea grasimilor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa te simti bine in pielea ta. Dupa, cu miscare si mancare sanatoasa o sa slabesti.

| DeeDee817 a răspuns:

Am trecut si eu prin faza asta. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa nu mai mananci dupa ora 19:00, incearca sa mananci mai multe legume, fructe si cat mai putina paine, eu as zice sa mananci paine neagra. Eu alergam in fiecare zi maxim 30 minute iar dupa aceea mai faceam vreo 10-20 abdomene. Sper ca te-am ajutat!