| Sugarandhoney a întrebat:

Am o problema. Sunt însărcinată și nu știu cum sa le spun alor mei

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

La asta trebuia sa te gandesti cand ai facut sex mai aletres neprotejat.
In tot cazul va trebui sa mergi la doctor pentru confirmarea sarcinii.
Poti da copilul spre adoptie, oricum esti micuta, fara ajutor!

39 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am citit raspusurile date.
Deci nu ai 16 ani.
In primul rand sarcina e confirmata de vreun medic? Sau cu un simplu test?
Nu nici prima si nici ultima adolesceta viitoatare mamica.
Vorbeste cu tatal tau, am inteles ca sta cu tine.NU e un capat de tara, dar nu stiu in ce masura va fi capabil sa te susptina.
Vorbeste si cu baiatul respectiv si cu parintii acetuia, poatese va gasi o solutie.

| Sugarandhoney explică (pentru Fatamuntilor):

Esta confirmată doar de un test dar problema este ca mie nu mi-ar plăcea sa am un copil pentru ca mie îmi place sa ies și ar trebui mereu sa am grija de el.

| Sugarandhoney explică (pentru Fatamuntilor):

Da, dar cum fac să merg la școală când o să reînceapă dacă sunt însărcinată?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Nu esti singur adolescenta insarcinata Cineva va trebui sa vorbasca cu direcoru liceului, cu dirigintele clasei.Sau chiar cu consilierul scolii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Sugarandhoney):

La asta trebuia sa te gandesti cand ai facut sex mai aletres neprotejat.
In tot cazul va trebui sa mergi la doctor pentru confirmarea sarcinii.
Poti da copilul spre adoptie, oricum esti micuta, fara ajutor!

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

| Sugarandhoney explică (pentru Andreeush):

Am aproape 16 ani

| Andreeush a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Spune-le părinților despre sarcină.

Răspuns utilizator avertizat
| Sugarandhoney explică (pentru AngelErmin):

Normal că am creier, și amo o relație de mai multe luni de zile și mi se pare normal să fac sex. În plus, eu și iubitul meu ne iubim foarte mult și ne simțim pregătiți să avem grijă de copil, și am decis deja chiar și numele

Răspuns utilizator avertizat
| Sugarandhoney explică (pentru AngelErmin):

Eh chiar mă voi strădui să am grijă de el și, chiar dacă acum nu credeți, vom reuși

Răspuns utilizator avertizat
| Sugarandhoney explică (pentru AngelErmin):

Păi eu nu am vrut să se întâmple, și chiar m-am gândit să fac avort. Dar până la urmă noi am decis că e greșeală noastră și trebuie să ne asumăm responsabilitatea. Și crede-mă, mie chiar îmi pasă de această pandemie și dacă aș putea aș face orice să ajut oamenii

| Frank51 a răspuns:

Condoleante.

| Donsavas a răspuns:

Păi dacă esti minora, ar trebui să știe si ai tăi. Dacă nu, tu răspunzi de alegerile tale. Le spui ca ai avut un contact si ca ai ramas insarcinata si ca iti doresti sau nu sa păstrezi copilul. Vezi ce părere au, daca tot te intereseaza cd zic.

| Ineys a răspuns:

Dupa ce se naste le spui ca l-ai adoptat.

| Sugarandhoney explică (pentru Ineys):

Și până nasc cum fac? Crezi ca nu se vede?

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de circumstante. Daca esti casatorita sau intr-o relatie stabila si stai bine dpdv financiar cel mai probabil o sa se bucure dar daca lucrurile stau altfel nu te astepta sa fie prea entuziasmati. Conteaza cum le dai vestea pentru ca daca tu o sa fii cu zambetul pe buze o sa o primeasca si ei mai bine, daca le dai vestea trista si speriata ei o sa fie si mai ingrijorati pentru tine

| Furnicuta000 a răspuns:

Am citit cealalta intrebare a ta. Deci tu esti cu un italian de 18 ani care se drogheaza si este violent cu tine? Nu te vad bine deloc, dar deloc...

| Sugarandhoney explică (pentru Furnicuta000):

Dar gen faza este ca eu încă merg la școala și și el... deci na, nu prea am cum sa-l cresc pentru ca de-abia in 29 Martie voi împlini 16 ani

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Atunci e foarte complicat. Chiar daca se supara, tatal tau trebuie sa stie, el va sti sa te sfatuiasca

| Sugarandhoney explică (pentru Furnicuta000):

Offf doar ca stiu ca după o sa zică ca sunt iresponsabilă și chestii de genul... dar eu m-am gândit ca poate ar trebui sa-i spun iubitului meu mai întâi pentru ca poate știe ce trebuie sa facem

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Pai oricum iubitul tau e primul care trebuie sa stie, el e direct implicat in povestea asta

| Sugarandhoney explică (pentru Furnicuta000):

Știu, doar ca nu știu cum sa i-o spun, îmi este foarte greu pentru ca nu as vrea sa ma părăsească sau ceva când o să afle

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Oricum o sa afle, iar avort nu cred ca vrei sa faci, poate doar in cazuri extreme (iar daca alegi avortul poti face medicamentos daca sarcina e la inceput). Oricum trebuie sa fiti responsabili pentru ca e greseala voastra si daca te paraseste pentru asta atunci inseamna ca nu merita sa mai stai cu el.

| CleanHeart a răspuns:

Deci ai 16 anisori, incearca sa iti faci curaj si roaga-i frumos sa te inteleaga happy. din cate am vazut prin comentarii esti intr-o relatie cu un om rau deci spune-i la revedere pa pa si doamne ajuta sa te ajute parintii tai la cresterea lui, inca esti o copiluta si au datoria sa te intrume spre drumul bun si sa aiba grija de tine cu tot cu greselile tale.

| Sugarandhoney explică (pentru CleanHeart):

Pai nu sunt itntr-o relație cu "un om rău"... și în plus eu nu vreau copilul

| CleanHeart a răspuns (pentru Sugarandhoney):

Ok, decizia ta.

| răspundtot a răspuns:

Salut, nu e copilul alor tăi, nu trebuie să știe. Util ar fi să ai un job, gen vânzătoare la un ABC în caz că rămâi pe drumuri

| răspundtot a răspuns:

Apropo, a fi însărcinată nu ar trebui să fie o problemă sau să fie o problemă pe care ai vrea să o ai și s-o crești

| Sugarandhoney explică (pentru răspundtot):

Nu prea am înțeles ce ai vrut sa spui...

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Buna! Te inteleg! Eu zic sa te duci impreuna cu tatal copilului,
Nu ai cum sa te ascunzi la nesfarsit, pana la urma se va vedea si va fi mai rau!
Ii iei cu binisorul si daca nu ii incanta ideea stai cu iubitul...
Dar eu cred ca va fi bine pana la urma vor fi bunici si nu cred ca nu vor vrea sa l vada...
Stiu ca iti e greu dar asta va fi unul dintre sacrificiile aduse copilului tau..si vor fi destule!
Si sa le spui amandurora. daca unuia ii spui primul se va starni un conflict!
Bafta

| Sugarandhoney explică (pentru Mariarobertina300000000):

Pai nu pot sa le spun amândurora deodată pentru ca ai mei sunt despărțiți, iar eu stau cu tatăl meu. A doua chestie este ca, nu am cum sa locuiesc cu iubitul meu pentru ca amândoi suntem încă la liceu... și in plus, nici măcar lui nu i-am spus încă

Răspuns utilizator avertizat
| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru AngelErmin):

Doamne?‍♀️?‍♀️
Te crezi o persoana prea inteligenta! daca nu ai ceva frumos de zis, nu mai zice nimic! Iti dai cu parerea dar tu nu ai nimic de spus! Nu te tine nimeni cu forta!
Inainte de a comenta uita te in oglinda caci nu esti mai presus decat nimeni!
Vai de noi?‍♀️

Răspuns utilizator avertizat
| Nustiucenumesapunn a răspuns:

Păi de ce doamne faci sex fără să te protejezi la vârsta asta?