| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. De curand mi-am dat seama ca sunt bisexual. Problema e ca nu stiu cum sa le spun alor mei. Pana acum doar sora mea stie. Am avut cu mama niste discutii pe tema homosexualitatii si am constat ca nu prea agreeaza homosexualii si ca nu prea ar accepta sa aiba un copil homosexual. Aveti vreo idee despre cum as putea proceda?

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Spui ca esti bisexual deci iti plac si fetele.
Eu presupun ca esti foarte tânăr, minor probabil, si eventual treci printr-o perioada de descoperire si nu ai certitudinea clara a ce esti dpdv sexual.
Asa ca eu opinez ca pana la o maturitate mai deplina nu este cazul sa mai anunti le cineva despre inclinatiile tale decât atunci când vei fi sigur pe tine, si asta va rezulta din experienta.

Parintii tai sunt mai mult ca sigur tradirionalisti, si imagineaza-ti ca ce faci tu acum este o căutare a identitatii sexuale, iar dupa diverse experiente peste 3-4 ani iti dai seama daca fost o faza trecătoare si esti îndrăgostit mort de o femeie, in cazul acesta nu ar fi prematur sa le declari tuturor orientările tale?!
Mai asteapta zic eu cu anunturile astea bomba.

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Da, iti faci un control medical si mergi la biserica sa iti lumineze Dumnezeu mintea. Poate crezi ca te iau la misto, treaba ta, alta solutii nu am, decat sa ceri ajutor la Dumnezeu sa te lumineze.
Nu esti gay, ci pur si simplu esti debusolat si habar nu ai ce sentimente ai, cedorinte ai, nu te cunosti pe tine insuti, nu cunosti sentimentele si dorintele. Atata tot. Deci nu te mai campona atata pe tema asta, ca nu esti gay, si daca ai fi, nu e chiar asa cool cum cred unii...

| Lawliet14 a răspuns:

Te arzi cu barbati? laughing Daca esti bi, de ce nu ti-ai gasit o fata draguta? Pentru ca fetele te atrag si ai putea ramane cu una.

Mi-e teama ca si in cazul tau pofta a venit mancand.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Bisexualitatea denota nesiguranta, incertitudine. Cand iti va fi clar carei "tabere" vrei sa te alaturi, discuta cu ei tai. Explica-le ca orientarea ta sexuala nu schimba faptul ca vei ramane mereu copilul lor, ca nu-ti poti infrana dorintele, ca nu a fost o alegere intentionata. Eu cred ca pana la urma te vor intelege, dragostea lor este neconditionata, doar ca va urma o perioada mai grea. Pana la urma, se vor obisnui cu ideea, mai ales daca esti discret, si le respecti parerea. Tu esti stapan pe ceea ce faci in propriul dormitor happy

| veryhonest a răspuns:

Le spui pur si simplu. Iar daca nu le convine, ar trebui sa te doara in ****. E viata ta si ti-o traiesti cum vrei. Am si eu o intrebare : daca le spui, ce rezolvi? Isi vor da oricum seama, daca te vor vedea impreuna cu un baiat.