| Lady_8394 a întrebat:

Buna tuturor. Nici nu stiu cum sa incep...in ultima vreme ma simt parca as fi ultimul om.Ma simt singura si sunt foarte sensibila, plang aproape din orice. Simt ca numai am nicio prietena, ca nu ii pasa.doar pe parinti ii am si simt cateodata ca si ei se indeparteaza.Nu stiu cum sa fac sa fiu mai indiferenta si sa numai pun atat la suflet...simt ca mi se rupe sufletul si ca parca ma distrug.Va rog. un sfat, multumesc.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Dar ce necazuri ai avut de ai ajuns asa de negativista?
Interactioneaza cu oamenii, nu te izola!
Pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Buna!
Eh, stiu cum e.Pana de curand aveam aceeasi stare... da nu voiam sa vad ca sunt oamnei carora le pasa de mine, si nu le place sa ma vad posomorata
Nu mai fi trista, nu ai de ce. Daca in viata ta acum ti se pare ca nu sunt oameni care te iubesc, si devii o izolata careia ii e frica sa nu fie dezamagita nu prea o sa reusesti

Ca sa treci peste, trebuie sa iti dai si tu seama ca universul tau nu se reduce la cei pe care ii cunosti

De-aia trebuie sa iesi, chiar si singura, sa te plimbi...
Si acum na nu iti stiu varsta dar daca ai peste 13-14 ani ai putea incepe sa vorbesti cu un baiat.Sa vezi lumea si din punctul unei fete nu al unei fetite. poate mai inveti ceva pe langa el, poate iti schimba el viziunea, sau chiar sa iti arate ca e cineva caruia ii pasa
Dar trebuie` sa ai mare grija
Oricum, totul se poate reduce la socializare, cu baieti cu fete...asa prinzi si incredere in fortele proprii si nu te mai vezi atat de nesemnificativa

| MoRtY a răspuns:

Wow...asta cred ca e cel mai groaznic sentiment.Eu zic sa te gandesti mai bine si sa vezi daca prieteni pe care ii ai chiar tin la tine, probabil parinti tai sunt ocupati si de aceea te neglijaza.Nu trebuie sa intri intr-o stare asa deprimanta, asta te distruge psihic.Credema nu esti ultimul om de pe pamant! Incearca sa iti faci niste prieteni adevarati, iar cu parinti poti discuta despre acest lucru.Si in plus ne ai pe noi, cei de pe TPU asa ca nu esti singura big hug
sper ca te-am facut sa iesi din aceea staresmug bye:X

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
In primul rand, analizeaza care este/sunt cauza/cauzele pentru care te simti in felul acesta. Daca nu ti s-a intamplat nimic care sa te faca sa suferi, atunci cauza este probabil alimentatia necorespunzatoare(cu putine fructe si legume si putin sport) sau pur si simplu treci printr-o tristete mai profunda.
Oricum, vorbeste cu cineva despre ce simti, chiar cu parintii tai, sunt sigura ca deja te vei simti mai bine.De asemenea, incearca sa faci mai mult sport, fa ceea ce iti place, poti chiar tine un jurnal in care iti scrii framantarile iar daca nu trece atunci te poti duce la un psiholog/psihoterapeut.

| axeman19 a răspuns:

Baga pic de rock in viata ca sa te faci mai rea si incearca sa iti faci multi prieteni care au aceleasi interese.iesi pe afara daca nu merge i-ati un caine sau o pisica nu uita omu te tradeaza dar cainele iti ramane loial ^^