| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, sper sa ma puteti ajuta voi, cu un sfat, orice. Sunt adolescenta iar în momentul de față nu stiu ce sa fac. Cred ca tatal meu o înșeală pe mama. Credeți-ma ca nu stiu ce sa fac. Nu ii pot spune mamei, nu stiu daca voi avea puterea necesară, adevărul o va distruge, nu cred ca poate suporta gândul că din nou ca este înșelată, îl iubește enorm pe tata. Ma doare sufletul si simt ca nu ma pot descurca singura cu povara pe suflet pe care o port in acest moment. Imi e frica de ceea ce se va întâmpla în viitor, imi e frica de necunoscut si de separarea părinților mei. Relația dintre mama si tata este una foarte buna, sunt apropiați, se ajuta reciproc, glumesc si comunica mult. Nu inteleg de ce s-a schimbat tatal meu asa. Mereu sta pe telefon, astazi am surprins cand a sters un apel, mereu pe whatssap este activ, însă nu am vazut niciun mesaj care sa dovedească din plin asta. Cu mine nu a venit niciodata sa vorbim ca doi prieteni. Niciodata nu am petrecut timp. Nu am curaj sa ii spun lucruri. Nu ii pot intelege aceasta schimbare brusca, se ridica primul de la masa si multe altele. Mama mea nu e perfecta. Nimeni nu e perfect. Dar sunt de părere ca nimic nu o urateste si nu ii da dreptul tatălui meu sa se duca la alta.

Vreau sa continui prin a spune că această problemă de familie m-a afectat în toate punctele de vedere.
Am început să nu mai am incredere in mine, plang foarte des, câteodată fără motiv, am stări de nervozitate, nu mai am chef de nimic si prefer sa stau singura. M-am inchis foarte mult in mine, ma doare si sunt demoralizata la maxim. Am renuntat la activitățile pe care inainte le făceam cu drag, am renuntat sa mai cred in persoane, am renunțat sa mai ies. Gandurile imi sunt impartite in toate partile si nu reusesc sa ma adun. Ma simt copleșită de situație, simt cum totul se darama in spatele meu, eu nu pot sa fac nimic. Decat sa plang.
Ce sfat imi puteti da?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil sa te inseli si sa creezi cearta in casa si posibil un divort, daca tu doar crezi acest lucru si-l spui.
Poate tatal tau ii pregateste mamei o surpriza, sau poate isi scriu mesaje, ori poate comunica cu un coleg de munca.
De ce ai vrea sa distrugi fericirea unei familii, cand vezi ca parintii tai se inteleg bine, se respecta si se ajuta reciproc.
Eu spun sa te focusezi pe scoala si pe problemele tale directe, fara sa inventezi minciunele care va pot distruge familia.
Lasa problema asta parintilor tai, ca se descurca singuri.

| Forneticugem a răspuns:

Calmezate boss pe bune calm respiră

Tatăl tău nu o iubește cu adevărat pe mama ta de asta o înșelat-o o nu o înșelă dacă iubești cu adevărat nu înșeli orice ar fi orice s-ar întâmpla

Când iubești cu adevărat iubești cu adevărat până la capăt tu crezi ca oricine iubește cu adevărat? Nu nu oricine iubește cu adevărat crede-ma când iubești cu adevărat e prea mult crede-ma știu ce spun e atâta de mult ca nu poți defini explica niciodată ce simiti pentru omul pe care îl iubești cu adevărat când iubești cu adevărat da cu adevărat iubești orice ar fi și orice s-ar întâmpla.

Când iubești cu adevărat nu poți defini nu poți explica vreodată și doar tu stii adevarul nimeni altcineva doar tu stii ce simți cu adevărat doar tu stii ce trăiești cu adevărat nimeni altcineva sa iubești cu adevărat este pe viața orice ar fi orice s-ar întâmpla

| Cosmin89321 a răspuns:

N am sa citesc toata treaba asta am ajuns la faza cu cred ca tatal meu o inseala pe mama... doar nu te baga ce e cu tine viata reala nu e o drama de televizor nu te bga lasa i sa si vada de viata relatia lor nu te priveste pe tine.