| anonim_4396 a întrebat:

v-am povestit ca am avut paduchi dar am scapat de ei pentru ca am cumparat ceva din farmacie.astazi am aflat de la cine i-am luat. i-am luat de la o colega x-(. ieri au venit sa ne controleze si i-a gasit la acea colega.bineinteles ca acea colega nu a venit azi la scoala, dar i-am vazut oua la o alta colega care se tot scarpina. ea nu banuieste nimic.si acum mi-e frica sa nu ii mai iau inca o data sau sa ii ia toata clasa, va rog spuneti-mi ce sa fac.multumesc.

8 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

De apa sapun si sampon stie colega asta a ta?
Chiar mi-ai oferit o imagine frumoasa.
Sa-si trateze ce are ce altceva.

| AliiB a răspuns:

Doamne, scuze ca zic asta, dar colegele tale de unde sunt? nu se spala in cap?
explica-le frumos, ca este pentru binele tuturor sa nu vina la scoala inainte de a scapa de paduchi, pentru s-ar putea sa transmita si la ceilalti colegi, ca si in cazul tau.
La fel a trebui sa ii explici, si celei pe care o suspectezi ca ar avea, inainte sa se transmita mai departe, pe un ton calm, sa nu credea ca o faci nespalata, ba chiar personal, sa nu auda si ceilalti colegi, ca s-ar putea sa o jignesti, si nah, nu prea ai rezolva multe. Succes

| briana a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci sa reclami problema la director si acesta va rezolva sigur problema. Daca nu o faci risti sa i iei iar si cu siguranta o sa i ia toata clasa. Asa poti scapa si de paduchi si de 1 saptamana de schoala.

| Ancutzica_1406 a răspuns:

Pai ar trebui sa vorbesti ori cu doamna profesoara care sa aiba o discutie intima cu accea colega. Dar nu o face de ras spunand asta la toti copii. Ori daca nu spune-le parintilor care pot sa vina la scoala sa vorbeasca cu un profesor sau care sa vorbeasca cu parinti acesteia. Daca nu vrei sa ii spui si tatei spune-i doar mamei care este problema iar ia iti poate da un sfat mai bun.

| andreeeeea a răspuns:

Doamneeeeeeee
asa de scumpa ii apa in Romania sau ce?
dumnezeule spune`i la diriga ta.sa se rezolve problema.sau vb cu mama ta. dar nu mai sta langa asemenea jegoasehappy

| MercuryXT a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu diriga ta si sa ii spui situatia si le va spune colegilor contaminati sa stea acasa pana scapa iar ceilalti sa fie examinati atent ca sa vada daca au oua.

| Aidutz a răspuns:

Buna! Poti sa vorbesti cu profesoara ta sa vorbesca cu acea colega si sa ii spui profesoarei tele sa ii zica ei ca nu ai spus tu ca sa nu te simti jignita nici tu nici ea. Poti sa mai spui cand se spala pe cap, atunci cand se clateste sa puna otet in apa de clatit.De cate ori venea controlul la noi ii spunea unei fete de la noi din clasa avea matreata, sa isi pune otet...si pentru paduchi.Am auzit ca este foarte bun! Succes!:*:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai departe de cei care au.happy