| Miriamm a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma, sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac.Am un prieten de 24 de ani iar eu am 15(stiu ca este mare diferenta dar va rog sa nu criticati). ne intelegem destul de bine, dar el momentan este plecat din tara de aproximativ 3 luni, iar noi suntem imbreuna de 1 an. El fiind la mii de km distanta de mine tinem legatura doar pe mess si la telefon(mai rar). Se comporta foarte frumos cu mine, nu ma jigneste vorbeste frumosd, dar cu 6 luni inainte sa plece din tara, mi-a propus sa facem sex, eu am zis ca sunt prea mica si nu vreau atunci mi-a propus oral. Evident nu am acceptat, dupa care a lasat-o balta.Acum i-am spus pe mess ca atunci cand se va intoarce nu vreau sa facem absolut nimic, iar el a spus ca vom discuta fata in fata chestia asta. Tin sa precizez ca parintii mei nu sunt de acor cu nicio relatie, dar ma gandesc cum vor reationa cand vor auzi de el...Problema este ca el fiind farte departe de mine poate sa faca absolut ce vrea si.nu stiu daca si-a facut prietena.Eu am vorbit foarte serios cu el si mi-a spus ca si-a gasit pe nimeni, el doar pe mine ma iubeste, si culmea mi-a spus ca vrea sa ramana cu mine pentru tot restul vietii.Nu stiu ce sa mai cred...
Intrebarea mea este urmatoarea:Avand in vedere ca il iubesc enorm de mult, as trebui sa ma despart de el sau sa continuam? Nu stiu ce sa mai fac, credeti-ma ca inima nu ma lasa sa il insel. Aaaa si scuzati-ma dar tin sa precizez ca se va intoare peste 8 luni si nu stiu ce sa fac...sa il astept pana atunci sau sa imi gasesc pe altcineva...
P. S. IMi cer mii de scuze daca m-am repetat sau am gresit ceva dar, am scris in grava si va rog si suflet ajutati-ma!
Multumesc anticipat!
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| ºPishcotº a răspuns:

Deci, fii atenta! Din puctul meu de vedere ar trebui sa luati "o pauza" si in timpu' asta fiecare sa-si vada de-ale lui.chatterboxPoate o sa-l uiti si tu! Si faza cu propunerea mi se pare chiar indecenta si nelalocul ei. Nu e frumos sa faca presiuni asupra ta. Cand cineva iubeste nu asteapta lucruri din astea de la jumatatea lui. Si sa fim sinceri, tu chiar crezi ca n-are pe cineva? Si tinand cont si varsta! Deci eu Miriamm te-as sfatui sa-l uiti. I knowchatterbox. E greu, dar nu e ultimul baiat de pe planeta!

Sa-mi spui ce ai decis.si daca mai vrei sa iti dau sfaturi poti sa ai incredere in minehappy, si poti sa-mi spui ce ai pe suflet! Ceao!:*

6 răspunsuri:
| CybeRAthlete a răspuns:

Sunt mai multe aspecte la "problema" ta dintre care :
1) diferenta este mult prea mare, nu neaparat de ani cat de gandire. nu imi spune ca tu la 15 ani ai experienta de viata si de gandire a unei persoane de 25 de ani. nu sunt ipocrit, nu zic ca eu gandesc ca o persoana de 5-10 ani peste mine, experienta de viata nu o pot egala nici cand. parerea mea-diferenta este prea mare, renunta.
2) din moment ce tu nu ti'ai inceput viata sexuala si nici nu vrei sa o faci, cum te astepti sa il "inseli" dupa spusele tale... poate am eu alta idee despre termenul 'a insela' - cel putin fizic, dar fizic presupune intretinerea unei relatii sexuale, moral e partea a 2-a.
ce poti face tu? la varsta ta, stai linistita cu persoane gen 25 de ani, vezi de scoala ta, gaseste'ti un baiat simpatic de varsta ta, intelege'te bine cu el, dezvolta-aveti aceeasi gandire, aceeasi era geologica pentru Dumnezeu!
parerea mea - se fol de tine.
sfatul meu - nu este bine ce faci, dar faci cum crezi de cuviinta.
bafta

| redrosegirl a răspuns:

Daca il iubesti cu adevarat si ai suficienta incredere in el asteapta-l, daca nu esti libera sa-ti faci un alt prieten dar sa-i explici si lui situatia de inainte, sa afle de la tine nu de la altii! Si daca el te iubeste cu adevarat nu te va obliga sa o faci cu el, va putea astepta pana cand tu vei fi pregatita! Nu ceda in fata lui.Nu-i oferi nici macar sex oral daca tu nu iti doresti asta.
Pa, pakiss

| Cherry56 a răspuns:

E o diferenta mare de varsta si daca ti-a propus sa te culci ca el si insista asupra faptului inseamna ca nu tine la tinewinking adica e normal sa negi ca il iubesti si nu stiu ce dar gandeste-te straight face asta e deja o poveste clasica dezbatuta in reviste si filme de atatea ori ca o singura concluzie: despartirea cea mai buna solutie oh go on

| Mady5Stars a răspuns:

Eu zic sa asculti de vorbele lui CybeRAthlete pentru ca are mare dreptate happy

| Miriamm explică:

VA multumesc frumso pentru toate raspunsurile:X:*nu credeam ca o sa gasesc oameni care sa ma ajute:X:*va multumesc anticipat ttuturor

| 25madalina a răspuns:

Problema ta este destul de complicatahappy Dar. Exista o rezolvare pentru tot. Stai linistita, nimeni n-are dreptul sa critice pe nimeni, nu lua in seama parerea celor rai. In ziua de astazi foarte multe fete au relatii cu barbati mai in varsta. eu am fost cu cineva cu 10 ani mai mare decat mine cand aveam varsta ta. In primul rand, daca te iubeste va avea rabdare. dupa 15-16 ani deja poti sa te gandesti daca esti pregatita sa o faci dar in primul rand daca merita sa fie el primul. Trebuie sa iei in considerare cat de mult te-a ajutat, cat de mult te sustine si cat de mult iti dovedeste( dovedeste, nu spune) ca te iubeste. Dupa ce se va intoarce din strainatate vei observa inevitabil ca amandoi v-ati schimbat in ceea ce priveste relatia de cuplu.happy Chestia asta va poate departa si. din dorinta disperata de a salva relatia vei recurge probabil la sex. NU face asta. Dupa ce se intoarce stai cateva luni si vezi daca totul este in regula. Si ce voiam sa mai spun. O relatie se bazeaza pe incredere si comunicare, mai intai de toate. Intradevar, n-ai de unde sa stii daca el nu si-a gasit deja pe cineva acolo, dar fii rabdatoare. Exista exceptii, foarte putine exceptii in care un barbat de 24 de ani iubeste o adolescenta, pana la urma un copil. Nu poti spune ca la 15 ani esti femeie.happy Sper ca ti-am fost de ajutor!