| Brezoczki_Tony_1998 a întrebat:

Bună,va rog să îmi spuneți am cumpărat o crema pentru coșuri AKNEASOL și o soluție ALPHINA Emulsie Antiacnee, nu am multe coșuri. Îmi puteti zice cam în câte zile o să îmi treacă

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de tenul tau. Poate sa-ti treaca intr-o saptamana sau doua, dar la fel de bine poate sa nu aiba nici un efect. Oricum, aknesol contine destui iritanti care usuca tenul, deci e posibil sa aiba efect. Eu nu recomand tratarea acneei prin uscare, dar fiecare face cum vrea pana la urma pe pielea lui. :))

btw : aknesol contine un ingredient care formeaza formaldehida ( cancerigena ) in produsele cosmetice, este sensibilizant deci atentie cu folosirea lui pe termen lung - expunerea la astfel de ingrediente poate favoriza aparitia dermatitei de contact
https://www.ewg.org/......RELEASER)/

Emulsia contine iritanti cu grad mai mic de risc ( extract din galbenele (Calendula officinalis), salvie (Salvia officinalis), coada soricelului (Achillea millefolium), Saccharomyces cerevisiae, ulei volatil de lavanda ), depinde de tenul tau daca produsul isi face vreun efect.

Tenul nu se spala cu sapun, foloseste un gel bland de curatare ( Balea med ultra sensitive waschgel se gaseste in magazinele DM, nu contine iritanti si costa 9-10 lei ) :
https://getsomebeauty.com/......150-ml.jpg

Este important sa-ti cureti tenul pentru a indeparta sebumul, transpiratia, eventualele ingrediente din produsele cosmetice aplicate anterior si care n-au fost absorbite de piele etc.

| MiruD a răspuns:

De ce nu încerci cu ulei de argan? Este foarte bun si pentru pete, nu numai pentru cosuri.

| Adry05 a răspuns (pentru MiruD):

Cum se procedeaza? Pur si simplu il pui pe fata ca o crema sau il aplici si dupa te speli? l si cat de des trebuie aplicat?

| MiruD a răspuns (pentru Adry05):

Dimineața te speli bine pe față cu apa si săpun, apoi te dai cu ulei de argan si il lasi toată ziua pana seara. Apoi seara te speli iar pe fata bine bine si dupa ce iti stergi fata te dai iar si il lasi sa actioneze toată noaptea. Si faci asa cateva săptămâni, o lună. In functie de cat ulei ai.