| AnonimMM678 a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati.As vrea sa ies in seara de Revelion cu prietenul meu, suntem de 1 an si ceva impreuna, doar ca ai mei nu ma lasa pana mai tarziu, cum as putea sa i conving sa ma lase, macar de Revelion, peste cateva saptamani fac 17 ani, as vrea sa ies si eu, as vrea sa ma lase, ne-am programat sa mergem la un restaurant, si trebuie rezervate locurile, si sper sa ma lase deoarece nu vreau sa imi fac prietenul sa plateasca si nici sa nu merg.Am niste bunici caroara nu le place ca is cu el, mai rau i ca imi cam controleaza parinti, ei nu is de acord deoarece bunicii mei vreau ca eu sa fiu cu cineva de la mine din sat (ca pe vremuri)ei mi-au spus ca o sa imi aleaga ei iubitu, dar eu vreau sa fiu cu cineva de care imi place, ei ar vrea sa imi iau unu cu casa mare d ela noi din sat, nu ar conta daca eu as fi fericita, ci sa am casa mare si sa fiu bogata,eu il vreau pe el, ma face fericita,nu imi trebuie unu bogat, ca sa traiesc in lux vreau pe cineva care sa ma iubeasca, si impreuna sa construim totul, spunea ca anunta politia daca merg sa ma mai intalnesc cu el, plang in fiecare zi deoarece stiu ca se va opune daca o sa vreau sa merg de revelion, odata am mers la o prietena si acolo a venit si el cu respectivul ei iubit, doar ca sa ma pot intalni cu el, si a venit dupa mine sa ma duc acasa si sa vada daca nu e si el acolo.Ce as putea sa le zic in primul rand parintilor mei ca sa ma lase mai mult timp macar pana la 12-1, m-am saturat sa nu ma lase deloc ai mei, cand mai ieseam imi spuneau ca la ora 8 sa fiu acasa, si nu ajungeam la opt doar la 10-11 deoarece el vine cu un prieten cu masina, adica prietena mea e cu prietenul lui ma rog bun e prea mult spus, iar pe prietena mea o lasa mai mult, nu a putea ca eu sa spun duma acasa, din moment ce el a venit sa isi vada prietena si sas stea mai mult, ma simt rau sa il las pe iubitul meu singur si eu sa plec.Va rog dati-mi niste sfaturi cum sa ma lase, risc sa i mint pebntru ca eu vreau sa merg in oras la el, iar ai mei nu m-a lasa niciodata, ce sa fac, ce sa le spun sa ma lase, stiu ca nu e bine sa i mint, dar ce sa fac.Va rog niste sfaturi, as vrea sa ma intelaga, sunt prea grijuli.Dau fundita, ajutati-ma va rog. Multumesc :****

2 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Eu zic sa le spui asa: nu ai sa locuiești la ei, pentru totdeauna asa ca atunci când o sa fii pe cont propriu oricum ai sa o faci, deci de ce sa nu o faci si acum. Spun ele ca esti destul de responsabila si poti sa iti porți si singura de grija.si piseaza-i pe cap. Apoi poti sa le aduci aminte de niste momente unde ai dat dovada de maturitate si ti-ai purtat singura de grija si de niste note bune la scoala (mai recente, nu din clasa1)
Succesl

| Cinderellawa a răspuns:

Draga mea, spune-le ca nu vei trai cu bunicii tai si tu singura trebuie sa iti alegi viitorul, doar mama si tatal tau s-au casatorit din dragoste, nu? Spune-le ca esti mare deja.Roaga-i sa aiba incredere in tine, spune-le ca va iubiti reciproc (cu iubitul tau).Cat timp le vorbesti, e foarte important sa te uiti in ochii lor, asta e foarte important, asa te vor intelege mai bine.Succes ^^