| Euletitia a întrebat:

Voi cum va intelegeti cu parintii vostri? Va mai cearta, pedepsesc etc? Eu am in general o relatie foarte buna cu ai mei, petrecem multe momente frumoase in familie, iesim in oras, mergem in concedii etc. Cu tata nu m-am certat niciodata si nu mi-a tras nici macar o palam in copilarie. Mama e mai severa cu mine si uneori tipa la mine cand gresesc si mai imi da cate o palma sau ma bate cu un umeras la fund. O data mi-a tras o palma peste fata chiar cand eram la usa si voiam sa merg sa ma intalnesc cu o prietena de-a mea, care ma astepta jos. Prietena mea m-a intrebta ce s-a intamplat, de ce am semne de degete pe fata, cine m-a batut. Si am recunoscut ca mi-a dat mama o palma. La care prietena mea a zis:"tu la 19 ani mai accepti sa et bata mkaica-ta? daca eram in locul tau ii intorceam palma, sa vada si ea cum e." bineinteles ca nu as da niciodata in mama, chiar daca ea da in mine, totusi e mama mea, m-a nascut, m-a crescut, a incercat mereu sa-mi ofere ce e mai bun, sa nu-mi lipseasca nimic, iar palmele si batile astea nu sunt niciodata asa duin senin, fac eu ceva sa o supar fara voia mea si de asta se enerveaza si da. Ce parere aveti de ce mi-az zis prietena mea? E chiar atat de grav sa ma bata mama la 19 ani? mentionez ca nu sem intampla foarte des, dar totusi se mai intampla.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Eu am o relatie relativ buna cu ai mei, dar e cam impropriu spus, fiindca nu comunic foarte mult cu ei, iar cand o fac, se intampla mai mult din necesitate si depinde de starea in care sunt. Cu tata abia daca schimb cateva cuvinte, fiindca inca de cand eram mica nu prea s-a implicat, nici macar nu cunoaste detalii desprwe mine, despre preferintele mele si asa mai departe. Doar se intereseaza de cum imi merge la scoala, daca am nevoie de ceva si cam atat. Cu mama mai discut uneori, imi accepta toate ideile mai nebunesti, chiar daca nu le intelege pe deplin, dar stie ca nu fac nimic gresit, deci ma lasa in pace, dupa ce se lamureste cat de cat. Oricum, sunt multumita de relatia cu ai mei asa cum este ea in prezent, fiindca am libertatea necesara, dar totusi se intereseaza de mine si ma sustin, chiar daca nu foarte mult (sau asa lasa sa se vada).
Cat despre batai, nu s-a intamplat niciodata, in afara de vreo palma-doua cand eram mica, ceea ce e nesemnificativ, fiindca in niciun caz nu a fost ceva grav. Insa dupa ce am trecut de 7-8 ani, nu s-a mai intamplat. Nu mi se pare normal sa se foloseasca violenta de niciun fel in familie, atat timp cat poti sa discuti si sa incerci sa te intelegi cu persoana respectiva. Dupa parerea mea, recurg la bataie oamenii care pur si simplu nu au argumente si nu stiu sa explice celuilalt ce considera ei gresit si asam ai departe. Cu atat mai mult, nu mi se pare in regula sa te bata la varsta pe care o ai. Se presupune ca, in mare parte, te poti descurca si singura si esti capabila sa gandesti pentru tine si sa iei propriile hotarari, ceea ce inseamna ca nu mai este necesar sa stea dupa tine si sa-ti urmareasca fiecare miscare. Daca se intampla mai des, incearca sa vorbesti cu ea despre asta, chiar daca este vorba doar despre o palma.

| Euletitia explică (pentru thegatekeeper):

Buna! Am vorbit cu ea de f multe ori, i-am explicat, dar cand e calma zice ca nu mai trage k sunt mare, dar apoi cand fac ceva care nu ii place sau ii raspund, iar imi da o palma. In rest, ne intelgem f bine, iesim la cumparaturi, la film, in parc, imi e alaturi cand am o probema, la fel si eu ei, o ajut la curatenie si la bucatarie, dar nu imi pretinde sa fac treaba in casa, am ales sa ma ocup de scoala, o ajut strict cand si cat vreau eu, dar problemele sunt cauzate de aceste palme.

| thegatekeeper a răspuns (pentru Euletitia):

Daca in general aveti o relatie buna, este destul de bizar ca nu poate intelege chestia cu palmele si ca nu se poate abtine atunci cand i se pare ca ai gresit cu ceva. Probabil ca asta este modul in care reactioneaza automat atunci cand se supara sau cand o enerveaza ceva din ce faci, iar atunci nu mai sta sa se gandeasca de doua ori. In cazul asta, nu prea mai ai ce sa faci, daca spui ca ai discutat cu ea. Poti doar sa incerci, pe cat posibil, sa eviti conflictele si situatiile in care ea ar putea reactiona astfel, iar poate ca pe masura ce vei creste, va inceta sa se comporte asa sau conflictele se vor rari si mai mult.

4 răspunsuri:
| Euletitia explică:

Imi cer scuze pentru greselile de scriere, acum le observ si eu ca am scris repede si nu am corectat intrebarea.

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

La 19 ani sa te bata mama? pe mine nu ma mai batut de cand eram prin clasa a4a,eu am 23 de ani si locuiesc singur de cand am terminat liceul, pe mine ma mai suna sa vada ce fac si mai vin in vizita pe la ei o data maxim de 2 ori pe luna, la 19 ani esti majora si femeie in toata regula, cum sa te bata cu umerasul la fund?