| Euletitia a întrebat:

Va cer un sfat urgent! am facut o prostie foarte mare, mama a aflat si azi m-a certat foarte tare si mi-a zis ca in seara asta va incerca sa se calmeze si maine imi va spune ce pedeapsa imi va da, pentru ca nu vrea sa ma pedepseasca la nervi, dar si eu sa-i spun maine ce pedeapsa cred ca merit si daca va fi o pedeapsa rationala mi-o va da pe cea propusa de mine. sa va spun ce am facut: am luat cheile de la masina ei si am plecat cu maisna condusa de o prietena a mea, care are permis, bineninteles fara ca mama sa stie. mama a observat ca masina lipseste si m-a sunat si, in cele duin urma, am recunoscut. deci ce pedepse ziceti sa-i sugerez maine? eu ma gandeam sa-i spun sa ma pedepseasca sa stau o saptamana in casa dar nu stiu daca nu va considera ca e prea putin pentru ce am facut. stiu ca sunt vinovata, dar totusi as vrea o pedeapsa cat mai mica. voi ce sugestii aveti? va rog urgent pentru ac maine trebuie sa-i dau raspunsul.

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu iti rupeam GATU, cum sa iei masina?
Chiar daca are permis 'prietena ta'
Barem tu n-ai minte, dar prietena ta atat o duce doxa?
Daca ii furai vibratoru nu era asa suparata bag mana in fochappy

| Euletitia explică (pentru Liviu):

Nu mi-a rupt gatul, liviu, dar m-a batut tare: cateva umerase la fund de si acum ma doare fundul si doua aplme peste fata si nu mai ama voie sa eis din casa pana al finalul vacantei. Asa ca a fost destul de dura, stai calm. Si altadata nu mai intra pe TPU sa jignesti oamenii si sa spui ca le-aim fi rupt gatul pentru ca asta e un site in care trebuie sa ne ajutam unii pe altii, nu sa ne punem la zid. Da, recunosc ca am facut o greseala mare si am primit o pedeapsa destul de umilitoare pentru varsta mea, asta nu inseamna insa ca tu ai dreptul sa ma calci in picioare. Daca nu mi-ai putut da un sfat sau daac nu esti dispus sa ma ajutti, abtine-te de la comentarii, ok?

| Liviu a răspuns (pentru Euletitia):

Ok scuze, bine ai facutbig grinhee hee sa mai faci si data viitoare, ok?

| Euletitia explică (pentru Liviu):

Nue cazul sa fii ironic, Liviu! Sunt constienta ca ma gresit si m-a batut pentru asta mama si m-a pedepsit, dar tu nu ai niciun drept sa ma jignesti sau sa ma judeci, ok? Imi ajunge fundul vanat facut de bataia de la mama si vacanta de stat in casa, asa ca tu lasa-ma in pace!

| Liviu a răspuns (pentru Euletitia):

Ok,bine domnisoarakisshai nu te supara, asa sunt eu de felul meu mai ironicblushing

| Euletitia explică (pentru Liviu):

Apropo, Liviu, ca tot m-ai judecat tu atat de aspru, tu nu ai facut nicio prostie in viata ta? N-ai gresit niciodata? Si cum te-au pedepsit ai tai pentru asta? Ti-au rupt gatul?
Vreau sa invat si eu din experienta ta!

| Liviu a răspuns (pentru Euletitia):

Apai, am facut destule dar mici, cand era sa ma pedepseasca, stiau ca nu ii ascult, cu toate ca am fost un copil destul de cuminte, timid, si na laughing asta pana pe la 16 ani, dupa am abandonat scoala, am inceput sa beau, sa fumez, cerceii, par lung si altelehappy
Nu au avut ce imi face, eram prea rebel dupa 16 ani :p
anturaju ma schimbat destul de mult, insa acum ei is multumiti de mine :^^
Daca vrei sa vorbim ma gasesti pe privat, lasa-mi idd tau si iti explic mai multewinking xD

| Ananas2 a răspuns:

Eu in locul tau as renunta la calculator. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaPristavu19 a răspuns:

Spune-i ca vei curata si o vei ajuta in casa timp de 1 luna (daca nu faci deja asta si fara sa fii pedepsita)sau las-o pe a ta.

| Euletitia explică (pentru AlinaPristavu19):

Ajut mult la treaba in casa in permanenta si nu pentru ca m-ar obliga cineva, ci pentru ca vreau eu...mai ales in perioada vacantei, fac aproape toata curatenia din casa, duc gunoiul, spal vasele, imi plimb catelusa, pun rufele si lenjeria la msina de spalat, calc aproape tot etc, in timpul scolii mai putin, pentru ca am de invatat, dar acum pe timp de vacanta fac toate aceste treburi fara sa fiu pedepsita

| psiho a răspuns:

Keep calm oh go on. Ii zci pur sh simplu ca dca iti pune vre.o restrictie no respecti ^^ si asa ai scapat faci ce vrei. happy. Funda:*?

| Euletitia explică (pentru psiho):

Nu, psiho, nu i-am spus asa ceva ca nu voi respecta restricita, sigur ca nu, e totusi mama. Si oricum in seara asta mi-a dat pedeapsa si crede-ma ca a fost destul de dura. eu i-am propus sa nu ma lase o saptmana afara, dar azis ca e prea putin pentru greseala mea si ca voi sta in casa pana la sfarsitul vacantei ca sa ma invat minte toata viata sa nu mai plec cu un lucru care nu-mi apartine, mai ales sa il dau prietenilor. Mi-a spus ca am fost inconstienta ca am facut asta, ca m-am purtat ca la 7 ani si mi-a tras si cateva umerase la fund de ma doare si acum fundul cand stau jos si, bonus, doua palme peste fata. Sunt foarte trista si plang, atat pentru ce am facut, cat si pentru pedeapsa:bataia si vacanta sacrificata. stiu insa ca merit pedeapsa si ca intotdeauna mama a reusit sa am dezvete de prostiile emle aplicandu-mi corectii severe. de exemplu, pe la 11 ani am luat niste bani din casa si m-a batut tare cu cureaua la fundul gol si m-a pus 2 ore in genunchi la colt si de atunci in viata mea nu am mai luat un leu din casa fara permisiunea lor. Stiu insa si ca mama e foarte consecventa in pedepse si daca mi-a interzis sa ies din casa toata vacanta, nu se poate intampla nimic care sa o determine sa ma lase sa ies macar jumatate de ora afara fie ce o fi. Bine macar ca nu mi-a taiat si calculatorul si ca nu mi-a laut telefonul.Macar voi putea pastar legatura cu prietenii mei prin mess/facebook sau la telefon.