| AlleAlllexandra a întrebat:

Vreau niste antonime pentru " rabdatoare " si "invatat" si sinonime pentru "aievea,asezat,napustuit,drumet,tihna,pozna,a se sili,obicei, velinta". NU sunt pentru tema, dar maine dau test si nu le stiu sinonimele si antonimele cuvintelor. FUNDOI!:*

Răspuns Câştigător
| KATA126 a răspuns:

Rabdatoare-nerăbdător, impacient, intolerant.
incult, neinstruit, neînvățat, prost
sinonime - aievea -clar, deschis, lamurit,asezat - instalat,cumpătat,potolit.
napustit-abandonat, părăsit.
drumet-călător, turist.
tihna-astâmpăr. linişte, pace
pozna-glumă,nazbatie,farsa, bele, bucluc
a se sili - a obliga, a constrânge, a forţa
obicei-obişnuinţă, învăţătură, fire
velinta-ţesătură ţărănească; pătură, cuvertură, covor. sper ca te-am ajutat funda! big grin

1 răspuns:
| MeConstantine a răspuns:

Rabdatoare = grabita
invatat =dezvatat, uitat

aievea = mereu
asezat = pus, aranjat
napustit = grabit, aruncat spre, grabit - depinde de context
drumet= calator
tihna=odihna
pozna = gluma
a se sili = a se forta
velinta - nu cunosc cuvantul poate doar vointa = dorinta, putere, etc in functie de context