| ViSeCOlORaTe_8359 a întrebat:

vreau sa cer un sfatsad uneori am o stare de.suparare.uneori nu stiu parca ma simt diferita. doar pentru ca port ochelarisad ma gandesc oare cum ar fi daca as putea vedea normal...ma simt asa, neputincioasa cand stiu ca pot sa vad doar daca am ocheloarii la ochi.nu am mereu starea asta dar uneori simt asta, e un sentiment dureros si imi dorescsa pot vedea normal. Credeti ca gandesc gresit cand spun ca sunt mai diferita ca port ochelari?sad

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

O Doamne, eu port ochelari de la 14 ani si sunt mandra de ei, am tot felul de ochelari pe care ii asortez in functie de tinute, moda! Am vazut fete aici pe site care intrebau unde pot gasi ochelari fara dioptrii, pentru ca, spuneau ele, asa esti mai cool, pari mai desteapta (poate ca chiar esti!), mai misterioasa, mai sic! Si tu te plangi! Si daca este o asa defectiune de vedere grava, se poate opera!

| Anduciu a răspuns:

Cand am inceput sa port ochelari, nu m-am gandit nicio secunda ca sunt diferita si nu am fost deloc suparata.Sunt mandra de ochelarii mei! Nu-mi pasa ca mi se zice tocilara, mi se spunea asa dinainte sa port ochelari.laughing
Daca se ia vreun cocalar are un singur neuron dezaxat si rahitic de mine sin cauza ochelarilor, ma gandesc pur si simplu ca "mare e gradina Domnului si multi sar gardul!".
Oricum, mie imi place sa fiu autoironica, sa rad singura de mine pentru ca nu vad bine. Fac asta cu prietenele mele care poarta ochelari si cu profesoara de chimie, si ea fiind "chioara".laughing
Deci stai linistita, gandeste-te ca ochelarii sunt un accesoriu ce pot fi cat se poate de chic.happy
Sa-ti spun ce fac eu pentru a-mi inveseli "benoaclele"(asa imi alint eu ochelariilaughing ):Imi pun langa coltul de sus al unei lentile un abtipild micut(floricele, fluturasi, etc). Dar ai grija sa nu fie prea mare, ar putea sa te incomodeze.happy
Gandeste-te ca in jurul varstei de 20 de ani te vei putea opera.(Depinde si ce afectiune ai).
Take care si nu mai fi suparata!>big grin

| BlueDreams a răspuns:

Stop! Stop! Stop! Cine ti-a bagat ideea asta absurda in cap? E total gresit! Lasa-ma sa iti spun ca si eu port ochelari de 4 ani.La inceput am avut la unul dintre ochi +75 si la celalalt -0, 25.Am avut si un oftarmolog prost care de cate ori ma duceam la control, controla doar modul in care vedeam cu ochelarii si nu fara.Insa anul acesta am mers la o doctora care mi-a spus ca s-ar putea sa nu mai am nevoie de ei.Totusi trebuie sa ii port la Tv, calculator si cand scriu(acum am la ambii -0, 25). Mi-a spus ca sunt aproape normala.Si chiar si asa continui sa ii port si cand nu e nevoie.Nu m-am simtit niciodata complexata din aceasta cauza, toti prietenii mei spunandu-mi ca imi sta mult mai bine cu ochelari decat fara.Nu neg ca as vrea sa scap de ei definitiv dar sunt atat de obisnuita incat nici nu=mi mai pasa.Asa ca nu te simti inferioasa din aceasta cauza.Sunt sigura ca esti o fata foarte frumoasa si ochelarii nu te fac mai putin speciala.Toata lumea are defecte, absolut toata lumea.Perfectiunea nu s-a gasit inca pur si simplu pentru ca nici noi nu stim cum arata.Asa ca smile! Nu asculta de guri rele si fii puternica. Te pup si scapa de complexul asta absurd. Daca vrei sa vb cu mine trimite-mi un mesaj pe contul meu TPU si iti dau idwinking. Pa!

| Moni. a răspuns:

Gandesti foarte gresit...Sunt multi oameni cu ochelari...gandeste-te ca unii oameni au defecte mult mai grave.cum ar fi handicapul.Acel om ce sa mai zica? Sa ne multumim cu ce ne-a lasat Dumnezeu.Si numai fii trista, fiecare e frumos, special in felul lui, cu sau fara ochelari:*

| SCRD a răspuns:

Si eu port ochelari de aproape un an. E adevarat ca si eu m-am simtit complexata din cauza asta. dar, gandeste'te ca asa e mai bine pentru tine, sa porti ochelari. Doctorul la care am fost eu mi-a spus ca fiecare persoana are -0. 25 si daca ar fi toti ar trebui sa purtam ochelari.batting eyelashes Sper ca te'am ajutat big grinbatting eyelashes