| larisu a întrebat:

vreau sa fiu mai tupeista nu gen sa injur pe toata lumea si sa fiu smechera, sa spun persoanelor care ma enerveaza sau vb urat cu mine tot ce simt sa nu ma ia de fraiera dar nu pot am o retinere si vreau sa ma schimb sa numai fiu timida si luata de fraiera... sad

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu ii baga in sema, o sa inceteze. Daca nu, o sa arate mai rau ca niste prosti.
Nu trebuie sa te cobori la nivelul lor, pur si simplu nu te pune cu asemenea persoane.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! In primul rand pentru a fii "tupeista" este necesar sa-ti cunosti inamicul si sa ai o cultura generala vasta ca sa poti sa le ataci acolo unde ii doare. De exemplu, daca cineva este rau cu tine,daca face misto sau ceva de genul poti sa il ataci doar cu ceva ce stii ca il doare. Observa-i pe cei din jur si vezi ce nu le place. Nu ii trata cu indiferenta intrucat indiferenta este considerata oarecum o predare,invata sa le dai replici inteligente si care sa nu fie ofense gen "Aham, bine, altceva?"
"Ai terminat?" "Bun, si cui ar trebui sa-i pese?" Eu unul asa vorbesc cu ei, nu pentru ca sunt tupeist sau ceva de genul...asa vorbesc de obicei cu cei care ii consider vai de ei. Daca zic ceva de tine atunci poti sa ataci si cu ceva de genul "Zise cel/cea care _____" si spui un lucru rau pe care l-a facut si care o sa doara atunci cand este amintit.
Eu asa fac de destul timp. In cazul meu nimeni nu sare la bataie intrucat am facut 6 ani de karate si si-o iau daca sar...in cazul tau limiteaza-te la astfel de replici. Cred ca este de ajuns.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbare asta doar tu o poți face.
de tine depinde tot.