| cypryan11 a întrebat:

Buna vreau sa imi dati un sfat. am amica pe care o cunosc de un an de zile dar de cateva luni ne certam aproape din orice si chiar daca era vina mea sau a ei eu o sunam sa ne impacam dar acum 3 zile ne-am certat dintr-o prostie ea mi-a trimis un mesaj sa nu o sun sau sa ii dau vreun mesaj si i-am trimis un mesaj in care i-am spus ok si i-a a inceput sa ma faca prost si altele si mi-a zis sa nu o mai sun nici o data.credeti ca ar trebui sa o mai sun sau ar trebui sa o las pe ea sa ma sune si sa isi ceara scuze? si inca ceva ea e foarte orgolioasa si foarte fitoasa merci anticipat si funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Abadonna a răspuns:

Buna
As spune ca este dependenta de atentie ( in special a ta? ) daca sustine ca nu vrea sa mai comunica cu tine si apoi se supara cand arati ca esti de acord cu ce a zis.
Daca este doar o amica atunci las-o in pace. Nu merita sa te zbati pentru cineva care nu te apreciaza ( ai zis ca te-a facut prost ), mai ales daca nici macar nu o consideri ca fiind prietena ci doar amica.
Daca situatia este alta si in realitate ea inseamna mai mult decat atat pentru tine, ti-as recomanda sa astepti o perioada de timp pe care o consideri suficienta pentru a se calma apoi te gandesti cum sa abordezi situatia: 1) in mod direct => o suni si ii spui ca trebuie sa discutati despre ce s-a intamplat cat si despre situatia generala si faptul ca ar trebui sa nu va mai certati atat si sa va apreciati mai mult unul pe celalalt sau 2) iti creezi o imprejurare in care sa interactionezi cu ea fara sa para ca ai dorit asta neaparat ( ex: te intalnesti cu ea intamplator pe strada etc ) si incerci sa nu zici doar "buna" din mers ci te opresti si oferi impresia ca ai avea mai multe de zis.
Sau renunti indiferent ce ar fi...dar daca este o persoana ce o consideri importanta, nu renunta deoarece apoi vei avea numai pareri de rau.
Indiferent cum vei aborda situatia, in cazul in care vei discuta cu ea, trebuie sa stabiliti niste limite de bun simt in relatia voastra de prietenie ( prietenii nu se insulta ci se asculta si apoi discuta civilizat ).
A, da...mai este si solutia sa o cauti si sa insisti pana iti raspunde si apoi sa te rogi de ea sa discutati etc dar asta va rezulta in faptul ca ii hranesti orgoliul si mai tare si in acest caz nu va ceda decat cand va considera ca te-ai "umilit" suficient de mult in fata ei si chiar si daca va functiona treaba, vei avea niste resentimente si te vei simti foarte aiurea pentru ca ai facut asta big grin
Solutia este comunicarea si intelegerea, dar numai daca este posibil. Daca nu, cel mai destept cedeaza.

Mult succes happy

3 răspunsuri:
| euuuy a răspuns:

Buna si eu trecea pana acum ceva timp prin asa ceva cu prietena mea si intr-o zi am aflat ca ea a zis niste chesti foarte urate despre mine si atunci i-am trimis un mesaj cum ca nu vom mai putea fi prietene dar crede-ma timpul le rezolva pe toate pentru ca dupa cateva zile amandoua ne purtam ca si cum nu s-ar fi intyamplat nimic>eu te sfatuiesc ca data viitoare cand te intalnesti cu ea sa te comporti normal sa vorbesti normal si totul va decurge de la sine!

| cucarachaalien a răspuns:

Pentru ce sa-si ceara scuze? ca te-a facut prost? laughing

| MaximRobert a răspuns:

Mergeti la un psiholog impreuna si va v-a ajuta el!