| SabinaRsT a întrebat:

vreau sa imi definesc foarte bine abdomenul, ce antrenamente mai solicitante ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Meaningful a răspuns:

Inainte de a face vreun exercitiu in acest scop, iti recomand sa nu uiti ca tot ce inseamna dezvoltarea tesutului muscular si eliminarea tesutului adipos e 80% nutritie si doar 20% efort fizic.
Iar daca faci efort fizic fara sa oferi organismului aportul necesar de proteina, iti faci mai mult rau decat bine.
Atunci cand tu nu oferi organismului cantitatea necesara de proteina, el isi ia aceasta cantitate direct din muschi (sa nu uitam ca si inima e un muschi, deci slabesti si aparatul cardiovascular) si depune in loc grasime, fenomen numit sarcopenie.
Continuat acest trend ajungem sa fim un exemplu negativ al slabului gras, care desi pe cantar este la greutatea potrivita sau chiar este subponderal, are multe grasimi pe organele interne si are o imunitate slabita si stari prelungite de somnolenta.
El are un aspect fizic placut in general, insa un abdomen cu burtica pentru ca acolo s-au adunat grasimi pe organele interne.

P.S : Atata timp cat este un antrenament recomandat de un antrenor, cam orice functioneaza. Doar exersand iti dai seama ce functioneaza mai bine la tine, important este sa simti ca lucreaza muschiul si sa aduci aportul proteic si caloric necesar.

| SabinaRsT explică (pentru Meaningful):

Merci, eu fac abdomene de un zn si se vede nu am grasime abdominala si se vad si patatelele din abd superior numai ca vreau mult mai multa definire happy

| Meaningful a răspuns (pentru SabinaRsT):

Pentru mai multa definire iti trebuie mai multa proteina.

8 răspunsuri:
| Madu2027 a răspuns:

Sa faci multe abdomene

| SabinaRsT explică (pentru Madu2027):

Ahh ce m-ai lamurit merci mult.

| forevermysoul a răspuns:

Abdomene 3 serii a cate 10(mai poti adauga daca esti mai antrenat) cu 1-3 min pauza intre serii.

| SabinaRsT explică (pentru forevermysoul):

E prea ușor ce ai zis tu acolo.

| TeoHA a răspuns:

Poti face exercitii de Pilates. Cauta pe YT "Pilates 100". Mai sunt multe alte exercitii pentru abdomen care tin de Pilates. E si distracctiv, oarecum. Mult succes!