| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dependent de Cola sau Pepsi, ce pot sa fac ca sa scap de aceasta dependenta? Dimineata cand plec la munca imi iau o sticla la 0, 5 dupa aia pe la 12:00 alta sticla de 0, 5 si dupa aia pe la 16:00 alta sticla de 0, 5... iar in jurul orei 22:30 plec la super-market si imi iau doua sticle de cola la 2 litri!winking...care 1 litru jumate din amandoua se duc pana dimineata! ce faccc?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Plague a răspuns:

Proaste recomandari pe aici. Nu e intelept sa inlocuiesti o dependenta cu o alta. Sucurile sunt foarte daunatoare organismului si sanatatii tale. Mai ales pepsi si cola: de la ingalbenitul dintilor pana la probleme de ficat si cancer. Nu iti mai lua, totul depinde de tine si de cata vointa ai. Noi nu te putem ajuta decat cu sfaturi. Efectiv iti iei gandul de la suc, incerci sa il inlocuiesti cu ceva mai sanatos, cum ar fi ceaiul (sau daca vrei ceva "acidulat" - apa minerala carbogazoasa). Dar pepsi/cola sau alte sucuri de genul NU iti lua. Si daca chiar nu poti, sa te apuci de alta dependenta nu e recomandat. Vorbeste cu medicul de familie, mai mult ca sigur o sa stie sa iti recomande ceva substitutie mai putin daunatoare. Dar recomandarea mea e sa il lasi de tot.cu putin autocontrol si vointa o sa reusesti. Multa bafta

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Nu este un anumit leac sau tratament cu care să scapi de această dependeță,trebuie să ai multă voință și să fii foarte hotărât că vrei să nu îți mai distrugi sănătatea,în special stomacul,ficatul,ulcerul.
Cola și Pepsi au foarte multi coloranți artificiali,arome artificiale care sunt fooooooarte periculoase pentru organismul uman.
În loc să bei atât de mult Pepsi și Cola bea decât o cafea dimineața.
Dacă continui așa o să fie foarte grav și o să dai în multe boli foarte grave. Nu este de joacă,acest suc este cel mai periculos.
Cel mai bine,dacă ai poftă de un suc fă-ți unul natural sau cumpără o sticlă din comerț,dar fără acid. Înlocuirea sucului cu apa este cea mai bună,dar se face în timp.
Pepsi și Cola, aceste două sucuri, vor fi eliminate din ansamblul tău de băuturi zilnice.

Numai bine!
Mult succes!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu exista o dependenta reala. Daca nu-ti cumperi ce se intampla? Intri in sevraj?laughing Cofeina poate crea oarece dependenta afectandu-ti programul de somn, insa o poti vindeca usor, inlocuind cafeaua de dimineata cu exercitii fizice si daca te simti obosit mai dormi in un pic la pranz - in week-end daca nu poti altcandva, iar in cateva zile n-ai nicio treaba. Cola insa iti creeaza sete si acel gust care ramane si devine amar, cere dulce: in loc sa bei cola, bea altceva. Nu e chiar ce-ti pofteste inima, dar iti trece repede. Altfel arunci aiurea cu banii si nu e nici sanatos.

| PetreConstanta a răspuns:

Ai sa te imbolnavasti de stomac

| ElenaErika a răspuns:

Incearca sa bei cafealaughing desi nu cred ca o sa mai dprmi deloc, dar cel putin asa nu mai bei cola. Sau incearca sa bei Nestea e chiar bun, mai ales rece cand afara e teroare de caldwinking. Si sa stii ca si accidul nu iti face deloc bine

| ionutz0116 a răspuns:

Bei foare multa Cola pentru o zi! Citeste aici http://www.tpu.ro/sanatate/coca-cola-periculoasa/ Daca simti nevoia sa bei ceva continuu ia o sticla de apa plata.Incearca,vezi daca merge.Incearca sa nu mai bei atat de mult, este foarte mult cat bei.Mergi la un medic, la doctorul de familie. Cere-i un sfat.Trebuie sa renunti. Uite citeste aici, zice ca este pentru copii dar si maturii au aceeasi problema datorita consumului http://sanatate.bzi.ro/......-cola-1571 citeste si aici http://old.csid.ro/......Pid/3.html

| Y3aaHH a răspuns:

Daca nu vei inceta vei avea probleme mari! Stiu ca iti este greu si banuiesc ca nici vointa nu prea ai dar poti incerca in fiecare zi sa te abti sa bei juma` de litru sau mai putin si asa, usor usor, vei ajunge ca nu mai bei deloc. Si eu am avut problema asta si in fiecare zi mai scoteam cate 2-300 de ml pe care ii inlocuiam cu apa cu lamaie big grin Sper sa mearga si la tine. Daca chiar nu reusesti inlocuieste Cola/Pepsi cu Sprite si dupa aia incearca sa te lasi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa le inlocuiesti cu alte bauturi.Bea sucuri naturale.

| xOneTwoThree a răspuns:

Cel mai bine este sa te abtii.Sa bei sucuri fara acid.acelea iti fac rauwinking.
Sa bei sucuri naturale. daca vrei facute de tinewinking.Si o sa scapi de dependenta. Sper ca te-am ajutatwinking

| MaraMarutza a răspuns:

Pffffff cam greu incearca sa inlocuiesti cu apa dar cel mai important este sa ai ambitie sa sa incerti sa te abtii

| WillIAM_1940 a răspuns:

Cel mai bine...iei o sticla de apa plata, e mai ieftina si mai buna tongue!