| Dariii13 a întrebat:

Vreau sa va dati cu parerea:voua vi se pare normal ca un profesor sa iti dea 4 doar pentru ca nu ai stiut sa faci tema? Vi se pare ca acest profesor poate sa munceasca in invatamantul scolar?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate. De ce nu? Bine ca nu ti-a dat mai putin. A fost, totusi, indulgent.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, notarea este foarte corecta.
Tu mergi la scoala sa inveti si sa-ti faci temele acasa. daca nici atata lucru nu faci, fiind unica ta responsabilitate de elev, este normal sa fii notat cu 3 sau 4.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești culmea! De ce să nu poată? : ))
Nu a greșit cu nimic. Rezolvă-ți corect exercitiile.
Cu câțiva ani in urmă, eu am primit nota 3 la mate, pentru că mi-am făcut tema in caietul de clasă, nu in cel pentru teme. Nici măcar nu a fost interesat să vadă dacă le-am rezolvat corect (și chiar erau!). Și să știi că m-am ambitionat, doar ca să-i demonstrez că nu meritam nota aceea. Puțin mă temeam, fiindcă auzisem că obisnuieste să lase corigenți 90% dintr-o clasă. Era un dascăl exigent, mult prea dur, pretentios, dar corect, nu uita si nu ierta, dar toti am luat bacul cu note peste 9 la disciplina lui. Si acum, cand ne intalnim, după multi ani, ii mai amintesc uneori de intamplarea aceea si zâmbește. happy
Iar tu, ar fi cazul să nu fii trist. Poti fi furios, însă nu trist. Furia te ambitionează, in schimb tristetea îți ia din energie.
Dacă înveți, următoarea notă poate fi 10.

| Catrice a răspuns:

La liceu la unele materii primeam note pentru temele făcute. Gen, Ionel, azi arata tu cum se rezolva exercițiul 5, Gigel, mâine spune tu cum se traduc propozițiile.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cand nu stiam sa fac tema scriam cateva randuri ca sa vada ca mi-am dat silinta. Daca ma duceam cu caietul gol si spuneam din start ca nu am stiut sa o fac primeam 3 sau 4. E imposibil sa nu stii sa faci, e imposibil sa nu stii sa cauti pe net unde gasesti orice, absolut orice, orice exercitiu de mate se poate rezolva macar pe jumatate daca dai un search pe net. Nu exista nu ai stiut, mai ales la materii care nu au legatura cu matematica, macar cateva randuri tot scoteai si un profesor stie asta si nu e idiot sa iti dea 4 daca vedea ca te-ai straduit.

| deeeaqq a răspuns:

Se puede să-ți pună 4 pentru că n-ai scris tema

iar legat de a doua întreabre, și da, și nu

| Horus35 a răspuns:

Dacă lecția a fost predată o dată sau de mai multe ori (ex.: funcțiile la matematică de se tot predau din a VIII-a de m-am plictisit de ele) nu ai inteles, dar nici măcar nu te-ai străduit să o faci, nu te-ai dus să intrebi profesorul sau un coleg, n-ai nicio scuză. Nepăsarea se notează. Dacă v-a cerut ceva ce nu v-a predat sau nu ați exersat, atunci nota este nejustificata.