| AndrikNebunik a întrebat:

Vreau si eu statusuri sau fraze, zicale, ceva despre prietenie adevarata! :X Plzz! puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Proverbe 12:26

Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Proverbe 22:24-25
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
2 Corinteni 6:14

Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Romani 12:10

Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Luca 6:31

| Aliiinutzatha a răspuns:

Daca ai nevoie de prietenia mea si ne despart 100 de pasi, fa tu primul pas si le voi face eu pe celelalte 99 pentru tine

*Prietenii adevarati sunt ingeri, chiar daca au uitat sa zboare

(True friends are hard to find, harder to leave and impossible to forget.)Un prieten adevarat e greu de gasit, si mai greu de parasit si imposibil de uitat

E mult mai usor sa transformi prietenia in dragoste decat dragostea in prietenie

Cel mai bun motiv sa mergi la scoala: prietenii

Un prieten vede tristetea din ochii tai, in timp ce ceilalti se lasa pacaliti de zambetul tau

Un prieten adevarat e greu de gasit, si mai greu de parasit si imposibil de uitat.

gata...numai am la ce sa ma gandesc...te vreau pe tine. ca sora.fink numai uh mi-ai fost alaturi la greu si al bine.numai uh miai sters lacrima care curgea pe obrazul meu.

Desi am trecut prin multe suntem inca *PRIETENE* pentru ca nu poti sa cazi cand tii pe cineva de *MANA*! ♥Te iubesc♥!""

| Bya_6882 a răspuns:

Prietenii adevarati te critica sa nu cumva sa ti-o iei in cap, prietenii falsi te lauda ca sa te faci de rahat…
Prietenii adevarati sunt langa tine la bine si la greu, nu te lasa cand ai probleme, prietenii falsi sunt cu tine la bine, la greu dispar cand ai probleme, se fac ca nu te cunosc.

Prietenul adevarat iti spune nu mai bea, prietenul fals iti da sa bei pana cazi in cap…

Prietenul adevarat nu profita de tine, prietenul fals si-ar da in cap ca sa ii dai si lui ceva…

Prietenii adevarati mi-au spus pe fata ce au avut de zis, prietenii falsi pe la spate m-au barfit.

Prietenii falsi sunt exact ca buruienile, ii intalnesti la tot pasul!

{ }Majoritatea prietenilor sunt ca umbra. Nu apar decat atunci cand e soare. :-J

Prietenii cei mai buni sunt cei dupa care nu poti pune virgula, doar punct!:X

| Bitzzzz a răspuns:

*Daca ai nevoie de prietenia mea si ne despart 100 de pasi, fa tu primul pas si le voi face eu pe celelalte 99 pentru tine.

*Un iubit te poate injunghia in inima, un strain in fata, un prieten pe la spate. Dar prietenii adevarati nu poarta cutite la ei. (A boyfriend stabs you in the heart, a stranger stabs you in the front, a friend stabs you in the back, but best friends don’t carry knives.)

*Prietenii adevarati sunt ingeri, chiar daca au uitat sa zboare…

*Un prieten adevarat e greu de gasit, si mai greu de parasit si imposibil de uitat. (True friends are hard to find, harder to leave and impossible to forget.)

*Daca saruturile sunt valuri/ Iti voi da o mare./Daca imbratisarile sunt raze/ Iti voi da un soare./ Daca prietenia ta e o stea/Iti voi darui toata galaxia /Pentru ea.

*Sunt inconjurata de ingeri. Ii numesc simplu PRIETENI. (I’m sorrounded by angels. I call them FRIENDS.)

*Dintre toti cei care vor intra in viata ta, numai prietenii adevarati vor lasa urme in inima ta. (There will be many people who will walk in and out of your life but only true friends will leave footprints behind.)

*Un prieten adevarat e acela care iti accepta trecutul, te sprijina in prezent si te incurajeaza in viitor. (A friend is someone who accepts your past, supports your present and encourages your future.)

*Prietenia este ca relatia dintre mana si ochi. Cand mana se raneste, ochii plang. Si cand ochii plang, mana le sterge lacrimile. (Friendship is like the relation between hands and eyes. When the hand gets hurt, the eye cries, and when the eye cries the hand wipes its tears.)

*O prietenie care ia sfarsit n-a existat de fapt. (A friendship that can end, never really began.)

*Nimic nu-ti poate schimba mai mult parerea despre un prieten ca succesul. Al tau sau al lui. (Nothing changes your opinion of a friend so surely as success: yours or his.)

*Prietenii vin si pleaca, dar pe cei adevarati ii pastrezi toata viata.

*Drumul spre casa unui prieten nu este niciodata prea lung. Ca si calea spre inima sa. (The road to a friend’s house is never long.)

*Un prieten adevarat crede in tine atunci cand tu ai renuntat sa mai speri. (A friend is one who believes in you when you have ceased to believe in yourself.)

*Fereste-te de explicatii. Dusmanii oricum nu te vor crede, iar prietenii nu au nevoie de explicatii. (Never explain–your friends do not need it and your enemies will not believe you anyway.)

*Never forget the people who made you who you are.*She’s my best friend. Break her heart and I’ll break your face!

*Cel mai bun accesoriu pentru o fata: prietenii ei. (The best accessory a girl can have: her best friends.)

*Laughing until your stomach hurts is what friends are for.

*E mult mai usor sa transformi prietenia in dragoste decat dragostea in prietenie. (It’s much easier to turn friendship into love, than love into friendship.)

*You know you’ve got the greatest friends when the only time they make you cry is when you’re laughing too hard.

*Friends are forever. Boys (girls) are whatever.

*Good friends don’t let you do stupid things… alone.

*A true friend is like a good bra: supportive, hard to find and close to your heart.

*A best friend is like a 4-leaf clover, hard to find, lucky to have.

*Friendship is like China bowl: once broken, can be mended but crack is still there.

*A friend is one who knows you and loves you just the same.

*A friend is one who knows us, but loves us anyway.

*Nu-mi spune cum sa-mi aleg pretenii. Ma pricep la asta. Ca dovada, te-am ales pe tine.

*Un prieten vede tristetea din ochii tai, in timp ce ceilalti se lasa pacaliti de zambetul tau.

*Cel mai bun motiv sa mergi la scoala: prietenii.

* Nu ma judeca pentru ca tu nu poti fii ca mine!
* A friend in need is a friend indeed!
* Prietenii vin si pleaca, doar cei fideli raman!
* Rudele ti le da Dumnezeu, prietenii ai dreptul sa-i alegi! Am ales ce-am vrut!
* Un prieten bun ca tine, trage la un om ca mine!
* Radeam ca un ciob de-o oala sparta pana sa apara tigaia! rolling on the floor
* Singura modalitate de a avea un prieten, este ca tu la randul tau sa fii un prieten!
* Un prieten este un singur suflet impartit intre doua trupuri!
* Nu judeca un om dupa greseli, ci dupa prietenii!
* Arata-mi cu cine te-mprietenesti ca sa iti spun cine esti!
* Suferinta nu e cauzata doar de dragoste, ci si de prieteni!
* Un prieten adevarat e cel care pune in fata lui orice pericol ca sa te scuteasca pe tine!
* Cel mai bun prieten e cel care si-ar da si viata pentru fericirea ta, nu care ti-ar lua viata pentru niste bani!
* Prietenii ti alegi, asa ca nu te grabi!
* Un prieten bun e cel care te ajuta cand ai nevoie, nu dupa ce nu mai trebuie!
* Un prieten este un dar care ti-l acorzi tie!

O prietenie adevarata inseamna o prietenie in care cele doua persoane sa aiba incredere una in cealalta...daca una dintre ele se indoieste de cealalta inseamna ca acea prietenie este una falsa

o prietenie falsa duce la durere nesfarsita,asa ca prietenii trebuie alesi cu multa chibzuintza.

o prietenie incepe cu un zambet, traieste printr.o lacrima si se termina cu un sarut

Prietenul adevărat, este acela ce-ți întinde mina, nu pentru o zi ci pentru totdeauna, cu prietenie

Adevarata prietenie este ca un trandafir. Nu ne dam seama de frumusetea sa pana cand nu se pierde.

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;.cand simti ca viata n-are nici un rost gandeste-te la cei care mai au doar o zi de trait;. cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca;. iubeste-ti viata si mai ales prietenii;.E cel mai de pret lucru.Este luna internationala a prieteniei; ...Trimite acest mesaj tuturor celor pe care ii considerii prieteni; daca nu primesti acest mesajul inapoi probabil ca nu imi esti prieten/a. Daca nu il dai mai departe nu se va intampla nimic.Totusi daca o vei face, CINEVA AR PUTEA SA ZAMBEASCA!

cand te gandesti ca i multi prietenii. intr-o clipa dispar toti rar gasesti cate o prietenie adevarata.numai false sh dupa aia toti isi bat joc de tine.daca vi s-a intamplat ignoratiii pe totiii. uneori din cauza invidiei se pot destrama multe prieteniii.

caut dar nu stiu ce,vreau sa vorbesc dar nu stiu cu cine, un cuv magnific dar eu nu il stiu, o prietenie falsa ce o gasesti foarte des

Ce trist e sa realizezi ca ceea ce simti tu pentru mine e doar prietenie cand eu pentru tine simt o iubire adevarata

Intr-o zi iubirea s-a intalnit cu prietenia. iubirea o intreaba pe prietenie: daca eu exist, tu ce rost mai ai?::prietenia raspunde: ca sa aduc un zambet acolo unde tu ai lasat o lacrima

Fum prea scrum se stinge tot acum
Acum o prietenie moare
Nu mai poate respira
I-ai luat tot oxigenul
Prin tradarea ta...

sper ca te-am ajutatkiss

te pup

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Si ce daca e lumea rea ma ajuta sora mea si la rau da` si la bine nu se desparte de mine love struck
->Ne-@u crescut puterile sau unit surorile ne punem spate in spate sa dam prosti la o parte.winking:*laughing

Ele ma iubesc, ele ma`nteleg! Ele sunt surorile mele si mi`o dovedesc! va iubesccc
» Ce spun acum bagati la cap: Eu va iubesc cu adevarat. Pe tine surioara mealove struck. Si pe tine dragostea mealove struck »

Fa-ti prieteni noi, dar nu-i uita pe cei vechi!
Toate fetele stiu ce vreau sa spun.Sterge-ti lacrima,mergi mai departe, nu-i un sfarsit de drum!

Multe s`au spus, multi ne-au vorbit, dar stii tu vorba noastra "Suntem de nedespartzit!"
Ea nu e sora mea pe bune, dar am avut noroc că am găsit-o prin atâta lume.
Pe vorbe` nu Dam`2 baNi...SunTem` manDre ca`avem` dusmani`!
♦Decat in rai singura mai bine in iad cu prietenii
Desi am trecut prin multe, suntem inca impreuna. Caci nu poti sa cazi, cand tii pe cineva de mana.
Aş vrea să ţină capul sus toate prietenele mele.Să ştie ca la greu o să fiu şi eu cu ele! love struck

| EvelynneAndreea a răspuns:

Prieteni adevarati tin cu tine, la bine si la greu

| SimoSimonaLvA a răspuns:

Nu stiu cum sa ii multumesc, cum,
Sa-i mutumesc pentru tot ce a facut,
Mi-a dat curaj sa devin cine acum sunt,
Ca m-a intarit: ''Fata mergi inainte,
O sa ai parte si de fapte nu doar de cuvinte!"
Orice ar fi voi fi aici mereu,