| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Acum o săptămână am fost să-mi schimb buletinul, (acum l-am făcut pe al doilea, adică cel de la 18 ani), asta am avut o mica surpriza, cred, valabilitatea lui este de doar 4 ani, asa trebuie sa fie sau e greșit?

Răspuns Câştigător
| mason21 a răspuns:

După cum amintește și ordonanța 97/2005, ART 17, lit. B); la momentul depunerii cererii de preschimbare, aveai încă vârsta de 17 ani, deci ai căzut sub incidența articolului respectiv.
Acesta este singura explicație juridică.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Eu stiu ca se da 7 ani valabilitate conform OUG 97/2005

http://www.dreptonline.ro/......romani.php

Art. 17
(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani;
b) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 4 ani;
c) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-25 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 7 ani;
d) cartile de identitate eliberate dupa implinirea varstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.
(2) Dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Intruder19):

Asa stiu si eu, ce crezi este vreo problema?

| Intruder19 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Singura problema este ca te duci peste 4 ani sa iti reinnoiesti buletinul.

| mason21 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

După cum amintește și ordonanța 97/2005, ART 17, lit. B); la momentul depunerii cererii de preschimbare, aveai încă vârsta de 17 ani, deci ai căzut sub incidența articolului respectiv.
Acesta este singura explicație juridică.