| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am facut o fapta pe care o regret si in prezent si nu pot uita de ea si anume am furat 2 ramuri dintr-un server al scolii cu 8gb ddr3, ma doare sufletul cand imi amintesc de asta si nu pot scapa inca si vreau sa imi spuneti cum sa pot uita de asta cat mai rapid. Ma face sa merg sa ii zic directorului de asta si ma tem de pedeapsa! El avea in acel moment un seminar la Chisinau si cand el nu era am intrat la el in cabinet, am stins serverul si am luat ramul si am fugit, el nu si-a dat seama de asta dar regret enorm, eu am nevoie de aceste ramuri pentru niste pc-uri. Imi pare rau de asta si ma simt vinovat ca am facut un furt.
Ma poate ajuta cineva cum pot uita de asta sau ar fi mai bine sa ii zic adevarul?

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa uiti, e suficient sa regreti.
Cred ca majoritatea am incercat de toate in copilarie, inclusiv furturi big grin
Unii regreta, altii continua...
Si eu am incercat furatul, cand eram adolescent. Nici macar n-am dat lovitura bine, am furat ceva defect laughing
Bine ca nu am fost prins. La fel, regret si nu as repeta.
Un prieten foarte bun de al meu, om bun in prezent, a organizat o spargere inspirata din filme cand avea vreo 14 ani, si au sustras toate calculatoarele dintr-o sala de curs. Bineinteles, au fost prinsi dupa cateva zile, s-au facut de rusine si nu au repetat asta niciodata.

| Mosotti a răspuns:

Doar nu esti fraieri sa zici! Doamne fereste, lasa dracu ai furat si gata, oricare gresim in viata, lasa ca altii fura miliarde si nu mai regreta, stai linistit.

Nu spune directorului ca ti-o iei, taci din gura si doar sa nu se mai repete si sa nu mai faci, ca nu e frumos sa furi, doar nu esti tu mai fraier ca aia ce fura miliarde!

Aveai nev de ramuri, aia e, lasa, ca iau ei altele, au bani, nu le duce grija, ca nici altii nu-ti duc tie grija daca ai sau nu ce iti trebuie, si te-ar fura de te-ar rupe daca ar putea.

| VoidEternal a răspuns:

Eu in locul tau le-aș pune la loc. Problem solved.

| Mosotti a răspuns (pentru VoidEternal):

N-are de ce sa le puna la loc, ca aia oricum au pus altele de mult, au de unde, el n-are, lasa sa le tina si pentru sufletul lui, ca la el nu se gandeste nimeni.
Doar cum am zis, sa nu mai repete treaba.
Nu e nici un problem solved, ca el va suferi ca n-are memorii, si pe aia ii doare la pix.
Asa ca acum invata ca nu are de ce sa ii para asa rau, am explicat de ce.
Dar sa faca cum vrea, treaba lui.

Ca statu si altii prin faza ca nu da oamenilor posibilitati financiare, nu mai au nici o constiinta incarcata.

Răspuns utilizator avertizat
| just4ubr2015 a răspuns:

Daca vei recunoaste vei ajunge la puscarie 10 ani mai bine taci din gura altii fura de 20 ani si sunt in parlament

| Laura678 a răspuns:

Bună,nimeni nu te poate ajuta sa uiți asta.
Conștiința nu te lasa sa treci peste.
Uneori este mai bine sa imprumuti decât sa furi,doar gândește te cum te ai simți dacă cineva ți ar fura ceva de preț,poate ca aici în cazul asta nu conta atat de mult, dar tot nu ai procedat prea corect.
" dintr un server al școlii ", deja îți dai seama ca nu a fost corect ce ai făcut, acum poate nu o sa observe, dar nu uita ca minciuna are picioare foarte scurte
Si dacă îți este mult prea rușine de ce ai făcut, te strecori înapoi când le ai luat și îl duci.

| Mosotti a răspuns (pentru Laura678):

Si uite asa unii devin miliardari, si altii lucra pentru ei pana crapa, si cand fac o mica chestie, nu mai pot sta de constiinta.
A gresit, aia e, nu va mai face si gata.

Nu are sens sa le puna inapoi, ca aia deja au pus altele ca au fonduri, si ramane el fara ele, ca aia nu se gandesc si la el, asa ca...
Sa lase asa treaba.

Ca sa imprumuti trebuie sa dai banii inapoi, si de unde dai? Ca daca aveai de unde, cumparai direct alea tu.

Uneori se mai intampla, lipsurile pot duce si la din astea, de aia am zis eu ca statul ar trebui sa dea niste bani si copiiilor mai mult decat alocatia care o iau tot parintii, sa nu mai stea la mana parintilor, sa-si faca si ei niste placeri.
Altfel, se intampla si din astea.

Hai sa vedem si cauza! Sa vedem nu doar la suprafata gestul lui.
Toti ne gandim ca n-a facut bine, dar nu stim ce era in sufletul lui.
N-a furat de la cineva, ci de undeva unde nu se prea simte, deci n-a facut mare rau cuiva.

Lasa dracu` ca unii au pana peste cap, si altii nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Laura678 a răspuns (pentru Mosotti):

Într-adevăr, acolo era vorba mai mult de cum se simte el după situația aia.
Conștiința te lasă cu greu sa treci peste anumite lucruri, am presupus doar ca dacă ar înapoia ce a luat inițial o sa fie mult mai împăcat cu sine.
Unii și când au mai mult decât alții nu sunt mulțumiți.
Sunt multe lucruri greșite in sistem, iar noi suntem mult prea mici ca să putem schimba ceva.
Totuși îmi cer scuze pentru răspunsul meu dramatic, stiu cum este sa vrei ceva și sa nu îți permite să îl obții.

| Mosotti a răspuns (pentru Laura678):

Lasa ca trebuie sa devenim mai nesimtiti si cu constiinta asta, ca in loc sa vedem cauzele, multi oameni (nu zic de tine), vad doar suprafata.
"a furat o ciocolata."
Toti "aaa de ce ai furat? Nu e frumos".

Si tot aia de sus ne baga in cap ca a fura e rau, dar e rau pentru amarati, pentru ei nu e! Si asa a fost de cand e lumea.
Aia care au inventat religia ca sa prosteasca fraierii, cum au facut? Au zis "Sa nu furi", pai sa nu furi de la ei bogatii, ca de la alti amarati ce sa furi?
Si asa se asigura ca devin oamenii ca omu nostru cu constiinta incarcata (vezi ce destepti aia de sus? Au stiut sa te faca sa nu ii furi), si gata treaba.

Si ca sa vezi ca asa este, ce zicea "ca un bogat nu intra in rai cum nu intra elefantul prin urechile acului".
Pai...toti liderii religiosi sunt bogati, oare ei n-ar vrea in rai?! Daca era rai, ei stiau si vroiau acolo deci nu se mai imbogateau pe spatele altora.

Dar s-a intrebat cineva un om de ce a ajuns sa fure rahaturi din astea? Ca si memoriile alea tot cam nimicuri erau, ca sigur nu erau din alea ultima aparitie.
Ca intr-o societate normala nu se ajunge la asta.

Se ajunge ca unii oameni in toata firea muncesc si n-au, ca sa fure aia de sus, iar copiii de multe ori n-au nici un ban pe ei intr-o societate unde ti se pun toate minunatiile la nas.
Una la mana ca statu da bani putini ca alocatie, a doua la mana si pe aia da parintilor si nu copilului ca sa-si ia si el una si alta.

In loc sa condamnam de ce a furat, mai bine gandim cum se face sa nu mai ajunga sa fure, zic asta pentru orice om.

Adica pui telefoane, calculatoare, laptopuri, haine de tot felul etc la nasul unui copil si apoi ai pretentia ca unii din ei sa nu mai reziste si sa ia si ei cum pot, dar nu asiguri o suma decenta sa isi permita si ei din ce pui tu la nas la tot pasul.
Unii nu mai rabda, si aia e.

Are constiinta incarcata ca mai are de invatat de la viata totusi.
Insa cum am zis, sa nu se mai repete pentru ca se va certa cu legea (ca el il inchide daca fura, ca e om de rand).

Tot ce are de facut e sa invete si sa ia un job f bine platit, ca in viata sa nu aiba lipsuri.

| Laura678 a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenii mereu au fost nedrepți, dar nu trebuie sa devenim și noi precum aceștia, cu totii o sa ajungem în același loc, chiar nu mai are importanta câte lucruri strângi în viata asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Laura678):

Da, insa eu am zis cum facem sa nu mai furam, si am zis de ce unii fura, nu am zis ca e bine sa furam.

Pana ajung in pamant, au o viata buna aia mari, de aia fura. Ca altii pana mor sufera, altii nu, nu cont ca te duci dupa fara nimic.

| Laura678 a răspuns (pentru Mosotti):

Înțeleg, îți apreciez răspunsul.