| ForeignO a întrebat:

Buna Ziua

Am o problema mare.Nu pot dormi, ma bag in pat pe la ora 2:00 si dorm pana la 11, 9 cand am scoala. Ce imi recomandati, un somnifer natural poate? Am cititca iti poate crea dependenta, dar numai asa cat sa le aiu o saptamana pana imi reglez bioritmul.Eu mananc searaca sa ma ingrasi, ce pot manca seara dar in asa masura sa nu-mi deranjeze somnul? Sunt foarte obosite si la scoala. Dar chestia este ca am niste cearcane! Mov sicu multe vene si mari, lungi. De wxemplu : Am fost intr-o tabara vara asta si ne culcam pe la 1-2 sine trezeam la8 si nu aveam cearcane mov! Inteleg ceva ceva tot aveam dar nu asa mari. Camera era mare, alba cu 8 paturi, o soba si-o fereastra. Aici la mine acasa am multa mobila intr-o camaruta mica si ne mai varuita de7 ani. Ce pot face? Si este adevarat ca daca o sa dorm o sa am pofta de mancare? Si o sapotsa ma ingrasi?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ea.e. a răspuns:

PFF Dory,

si eu am avut problema asta

Eu incepusem sa beau 1-2 cani de lapte cald inainte de culcare si ma bagam in plapuma cu TVu deschis la un film plictisitor, si o carte si mai plictisitoare in mana

Mai faceam dus cald zilnic, cat mai tarziu si cat mai lung...sau poti sa iti iei sare de baie ca aia relaxeaza si creeaza senzatia de somn... incarci cada, pui sare de baie si stai 30-60 minute.

Daca nu aveam lapte beam ceai de musetel...

Si incearca sa te bagi in pat cel tarziu la 22:30 -23:00 ca sa fixezi somnul pe la ora aceea...cat mai devreme.

Si e foarte important sa iti consumi energia...sa faci sport cat mai mult orice...eu de ex ca sa imi pastrez silueta o iau pe varmea si o pun sa urce si sa coboare scarile cu mine de la parter pana la 4 de cateva ori big grin

Pe mine ma mai ia somnul si pe la 4 dupa amiaza ca stau tolanita cu laptopul in brate in pat... da eu daca dorm putin la 4 numai dorm noaptea, mda.

poti sa iti pui castile de la ipod/mp3 in urechi ori cu niste melodii care iti plac ori cu unele plictisitoare care sa te adoarma, da sa nu-l dai tare, de obicei mel lente te adorm

si ciresele creeaza senzatia de somn big grin ca am auzit ca au melatonina, un hormon care regleaza somnul

sau poti incerca vechea metoda : inumeri oitze big grin

sau poti sa iti pui plapuma in cap, da sa ai loc sa respiri, inchizi ochii si incerci sa-ti imaginezi o intamplare care ai vrea sa se intample...chestii din astea

Eu in vacanta ma bag in pat pe la 12, 12 jumate noaptea si adorm imediat ca ma ia somnul pe la 11 si dimineata ma scol la fel tot pe la 11, 12...
E o chestie de adolescenta

Te pup Dory, succes :*

Anku:*

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punete in pat la 10 trei zile, si chiar de nu adormi ti se va obisnui organismul cu dormitul

| public21 a răspuns:

Cand nu te ai somnul stai in pat si innumara laughingstiu ca este absurd dar la mine uneori merge ar fi o idee...