| Mitchi a întrebat:

Am si eu o problema.Nepotica mea, in varsta de 12 ani nu stie ce are si ii este frica sa se duca sa-si faca analizele.De la 11 ani cand isi indoaie genunchii ii pocnesc dar acum s-a agravat. Ii pocnesc de fiecare data cand ii indoaie si nu mai poate face exercitiile la sport.De ex genoflectiunile nu le mai poate face deoarece cand incepe sa-si indoaie genunchii incepe sa simta o durere insuportabila de parca ar taia-o cineva cu cutitul.
Ce credeti ca are si cum se poate trata?

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Sincer, ar trebui cumva fraierită şi dusă la un medic pediatru (e mai drăguţ acolo, e colorat şi e mai pentru copii), asta nu înainte să îi explice cineva că medicii şi doctorii sunt persoane care vor să ne ajute, să ne vindece, etc, nu sunt Bau-bau în persoană şi nu ne fac rău. Poate suferă de o fobie, dar în general copii sunt înspăimântaţi încă de mici de medici şi cam toţi care au halat alb, asociindu-l cu vaccinul, cu injecţia, ceea ce e durere de fapt.
Dar e clar că trebuie dusă cumva la un medic, nu cumva să se agraveze, orice ar avea. Poate o fi doar o simplă carenţă de vitamine sau minerale, dar în orice caz nu mai trebuie să pierzi timpul.

| LoveAngel223 a răspuns:

Si eu am avut asa ceva dar poate din cauza lipsei de calciu din oase sau a fierului

sau poate fii si din cauza cresterii.Totusi puteti sa o duceti la medic ii spuneti ca ori cum nu ii face nici o injectie o pune pe pat si poate ii fac un film

| Love3 a răspuns:

Nu sunt sigura dar pare a fi ceva grav! Trebuie sa o convingi urgent sa mearga la un medic! Sper ca ti-am fost de folos.

| AndyDeiu a răspuns:

Medici nu suntem...Ai putea sa o convingi cat mai in graba sa se duca la doctor spunindu-i ca numai se uita nu ii face nimic doctorul.Ar putea sa nu mai mearga.In primul rand os pe os se prind unu in altul si cand scapa pocneste. A mai avut cineva treaba cu asta. Ii chiar grav.Si se poate trage chestia asta ori de la o cazatura zdravana ori a cazut de pe ceva foarte inalt.

| Dania_3548 a răspuns:

Eu am 12 ani si am o frica a dracului de doctori si de popi. laughing Nu stiu de ce, dar numai cand ii vad, mi se face parul de gaina pe mine. laughing Desi sunt pasionata de medicina. big grin Nu stiu ce poate sa aiba - iti dai si tu seama ca la 12 ani nu ma pricep la lucruri de-astea laughing -, dar stiu ca ar trebuie sa o duceti la un medic prietenos, sa fie bland si sa vorbeasca calm, numai asa iti face placere sa ajungi in mana lor.hee hee Succes! V-am pupat! kiss

| Mitchi explică:

Nu credeti ca ar putea avea reumatism articular acut?