Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Un An nou fericit si buna ziua. Sotului meu ii expira buletinul in 24 ianuarie. Ideea e ca el face curse de Germania si are nevoie la vama de el. Oare daca isi depune actele mai devreme ii poate lasa buletinul vechi? Stiam ca la starea civila se poate lipi ceva cu o valabilitate de 15 zile si sa il predea cand primeste cel nou.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartea de identitate (nu se mai fac buletine din 2002) este obligatoriu a se depune cu 15 zile inainte. Deci o poate depune si maine. Si, da! Se poate elibera un act provizoriu valabil 15 zile dar trebuie sa indelinesti urmatoarele conditii: "când solicitantul nu prezintă toate documentele necesare pentru eliberarea cărţii de identitate;
în cazul cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate, care locuiesc temporar în România." Poate ca se rezolva si in cazul vostru!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana pe 24 isi face pasaport si rezolva problema.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Actul de identitate (si cartea de alegător) care expiră i se va opri la ghișeu în momentul în care va completa o cerere tip și va depune actele pentru schimbarea acestuia.
Nici vorbă să îl poată păstra până până la eliberarea celuilalt.
După 14 zile lucrătoare, soțul tău se poate duce să il ridice, dar se poate interesa si mai repede dacă a fost făcut. Adeseori e finalizat înainte de termen.

Actul de identitate provizoriu se poate elibera mai rapid, după 10 zile lucratoare si poate fi valabil de la 6 luni la 1 an, dacă solicita acest lucru. Arată diferit, e o mică foaie de hârtie, nacartonată/ neplastifiată.E alegerea lui.
Cel mai indicat ar fi să întrebe la ghișeu, fiindca acolo au personal calificat care stie sa informeze populatia, fiindca ei s-au confruntat adeseori cu situatii similare, nu a fost doar sotul tau în aceasta situatie, au fost si vor mai fi si altii.

Cum a zis un user mai sus, la cerere, sa arate pașaportul (e tot un act), de altfel, poate arata si dovada că așteaptă să i se elibereze cartea de identitate.
Dupa ce sotul va depune actele, va primi o bucatica de hartie cu numar de inregistrare, data ai stampila. La nevoie, poate fi identificat dupa acel număr. happy

| Paula2018 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu dupa starea civila am mers in concediu in afara tarii si mi-a lipit pe spate un bonulet cu valabilitate 15 zile, dupa ce am depus actele pentru noua carte de identitate, iar cand am ridicat cel nou, l-am predat pe cel vechi. Oricum... o sa intrebe maine. Aici dureaza cam 5 zile emiterea, da chiar si alea 5 il incurca. Multumesc oricum.

| floresdemayo a răspuns (pentru Paula2018):

Mergeti împreună și întrebați acolo. În caz că nu vă oferă nici o alta alternativă, atunci intervii tu si le reamintesti frumos de felul in care si tu ai fost ajutata. Hai, las' că se rezolvă! Metode se vor găsi, dacă vei insista.

| Paula2018 a răspuns:

Il pastreaza pe cel vechi, asa ne-a comunicat de acolo si fac schimb. Multumesc oricum tuturor.