| GuessWho a întrebat:

Buna ziua dragi useri. dupa cum obisnuiesc, vin aici cand am o problema si sper sa primesc sfaturi potrivite.
Am 18 ani si problema mea este una legata de mine si de cercul meu de prieteni. Suntem 11 si sunt singura nefumatoare din acest grup. Ma simt stanjenita uneori dar intr-un fel sunt si in largul meu pentru ca toti sunt fosti colegi din scoala generala cu care am pastrat legatura destul de stransa. Pentru ca obisnuim s-o facem lata in fiecare saptamana, ne imbatam si ne distram pe masura.De fiecare data cand s-a lasat cu petrecere,am sfarsit in bratele altuia din grup. Tin sa mentionez ca nu am avut relatii sexuale cu niciunul ci doar saruturi si mangaieri. Nu mi s-a parut nimic grav,mai ales ca n-as putea fi catalogata dore o fata usoara doar pentru simplul fapt ca ne simtim bine pentru o perioada scurta de timp. Am crezut ca totul este ok pana cand seara trecuta,un baiat din grup a incercat sa profite de mine, destul de ametita fiind.Parca,efectiv m-am racit de tot,nu numai de el dar si de toti. M-am trezit azi dimineata si am spus ca vreau sa ma schimb. Doresc o schimbare radicala in viata mea. In primul rand,spuneti-mi e atat de grav ce-am facut? vreau sa spun daca m-as fi culcat cu toti,poate, dar daca e vorba numai de sarutat, am indoieli.Cred ca vreau sa aflu de fapt ce inseamna o fata serioasa. Cand spun serioasa, trebuie neaparat sa fiu si inabordabila?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând TREBUIE să ieși din acest anturaj în care nu te regăsești.
Nici gesturile pe care le faci cu cei din grup nu sunt în regulă, fumatul, etc.
Crede în tine și fă-ți un prieten care să te respecte, să te iubească așa cum ești iar cu "prietenii" mai răruț că-i mai drăguț.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| SarosBogdan a răspuns:

La acest comportament,pari o copila, scuze ca ati zic asta, dar asa pari. O fata serioasa nu se lasa dusa de val, si faza cu sarutatul e de prost gust, tu daca l-ai vedea pe unu sa sarute 10 fete pe parcursul intregi luni,ai mai avea o impresie buna despre el?
Iar femeia/fata usoara nu inseamna doar sa faci dragoste cu oricine ati iese in cale,tine de raspect si de onoarea ei, si in primul rand ce a facut in trecut.
Nu zic ca esti de condamnat sau ceva de genu, dar eu unul nu as mai indrazni sa incerc a avea o relatie cu asemenea persoane, nu e normal sa faci asa, de ce nu te opresti la unul?
Iar la varsta asta sa faci asa ceva...naspa oricum.

| S3S3an a răspuns:

Nu e grav dar in viitor sa nu te lasi usor mingiiata si sarutata si nu bea petrece timpul cu ei dar nu bea pentru ca ei vor sau ca sa nu te simti o ciudata printre ei. Dar ai spus ca vrei sa te schimbi eu in locul tau nu as mai umbla cu aceii prietenii si as comunica cu niste oameni in primul rind nefumatori dar si sociabili dar daca vrei sa pastrezi legatura cu ei vorbeste din cind in cind cu ei la telefon mai esi cu ei dar sa nu exagerezi