| Ariamnaa a întrebat:

Buna TPU, am si eu o "problema" (o mica problema). As vrea si eu un crush. Am prieteni/prietene care au iubiti la varsta mea, eu am 13 si am prieteni cu relatie si de 13 dar si de 14. Ma vad urata din cauza asta si cred ca daca tu ca fata nu ai relatie esti urata. Dar sunt destul de frumusica spun asta pentru ca asta imi spun prietenii, invatatorii si familia. Nu stiu, e un pic cam ciudat sa vezi relatii pe langa tine ce dureaza poate si 3 ani. Ma gandesc ca am timp dar nu ar fi asta o mare problema, timpul. Problema este ca vreau si eu afectiunea unui baiat. Si vreau si eu sa ma întalnesc cu el, sa vorbim, sa ne plimbam, sa ne sarutam etc... Si nu, nu am nevoie de afectiune de parinti. Vreau o relatie altfel daca ma întelegeti o relatie fata/baiat. Simt nevoia sa mi se faca un compliment de la un baiat. Dar nu stiu poate ca fiecare are momentul lui de a-si gasi o relatie. Nu stiu ma simt singura si as vrea sa vad un "te iubesc" sau complimente. Poate ca spuneti ca da sunt mica. Dar eu si pe tik tok si pe Instagram relatii si la varsta mea. Îmi imaginez peste un an eu si prieteniii mei si crush-ul meu ca facem revelionul împreuna si dansam si ne distram sau ca ne plimbam toti seara în grup. Ar fi super. Ajutoorr

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stii ce inseamna crush? Daca tot iti doresti unul?
Esti mică, fetito, pentru asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori putem servii un crush de portocale, sau unul de ananas. De care doresti?

| Violleta2022 a răspuns:

Uite ca am gasit si un berry crush, cu fructe de padure:

https://www.emag.ro/very-berry-crush-infuzie-de-fructe-312348/pd/DPVDM3BBM/

| Violleta2022 a răspuns:

La varsta ta sunt excluse relatiile, mai ales cele cu baieti, ca esti copil mic si trebuie sa fii supravegheata de parinti, tot timpul.
La 13 anisori este exclus revelionul cu baietii sau plimbarile noaptea.
Copii trebuuie sa fie in casa la momentul inserarii si nu au voie sa plece nesupravegheati la petreceri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai așteaptă

... să vină din război.

| ywar a răspuns:

Ce soarele ma-si inseamna "crush"-ul asta?

| literallythesamebruh a răspuns:

Te-ai gândit macar un pic la situația intelectuală a prietenelor tale? Probabil ele își anulează responsabilitățile pentru școală și orice altă activitate pentru a se vedea cu "crush". Nu cred că ai dori să ajungi așa. La vârsta ta, în locul tău mi-ar fi total indiferente părerile celorlalți despre mine și mi-aș vedea de viață. Dacă îți strici de pe acum copilăria cu unu d-ăla, vei ajunge să suferi în urma lui, pentru că vă veți plictisi de chestiile alea banale. Nu mă consider superior, am 16 ani și nu am avut o relație face to face în viața mea. Și cred că a fost mai bine așa, pentru că m-am dezvoltat enorm și mi-am folosit timpul într-un mod util. De ce nu ai face-o și tu?

| elemonis a răspuns:

Buna.
Personal cred ca esti mica pentru a avea o relatie.
Cel mai probabil o sa-mi zici ca majoritatea fetelor si baietilor de varsta ta au o relatie, insa la varsta asta trebuie sa fie pe primul loc scoala(pentru toata lumea). Ai timp toata viata sa ai o relatie.
Din ce scrii tu te simti presionata de societate din motivul mentionat mai sus.
Daca cineva face ceva sau zice ceva nu trebuie sa ne luam dupa ei ca asa zic ei sau spun ei sau mai grav ca asa e la,, moda'', trebuie mai intai sa ne gandim la urmari in cazul in care am alege varianta a sau b de exemplu(adica mai intai sa ne gandim la ce va urma daca vom lua decizia a sau b si dupa luam decizia).
Important e sa fii tu sanatoasa. O sa ai timp de o relatie cand o sa fii mai mare.
O relatie implica multe lucruri, multe responsabilitati si pentru varsta ta nu esti pregatita, te asigur si nu numai tu, toti copii de varsta ta. Nici un copil de varsta asta nu e pregatit pentru o relatie din punct de vedere fizic nici din punct de vedere psihic, te asigur!
Iti recomand sa vorbesti cu parintii tai despre gandurile tale si o sa vezi ca sunt de aceeasi parere: ca esti prea mica pentru a avea o relatie.
La varsta asta, cu tot respectul, nu vreau sa ma intelegi gresit, nici organismul nu e complet dezvoltat si nici din punct de vedere psihologic. Tu acum esti in dezvoltare.
Vorbeste deschis cu parintii tai.
Ai rabdare. Nu te grabi!
Toate la timpul lor.