| anonim_4396 a întrebat:

eu am o problema la liceu (sunt in clasa a 9-a), unii colegi (vreo 3) nu ma lasa in pace adica isi bat joc de mine (prin vorbe si cateodata ma bat). Nu stiu cum sa scap de aceasta problema care ma framanta rau, si nu am pace. As vrea sa scap de aceasta problema (eu sunt si putin timid).

Please help me sad

2 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Ar trebui sa-i ignori total. Si le poti spune, daca vor sa se ia de cineva, sa o faca cu cineva pe masura lor. Nu e cazul sa le ripostezi, probabil se vor comporta si mai urat cu tine. Daca nu le raspunzi in nici un fel, posibil sa inceteze cu rautatea fata de tine.

| 0rlando a răspuns:

Singurul mod în care poți scăpa de bătăuși, este să le demonstrezi că le ești superior. Fie îi umilești public, fie îți iei inima în dinți și mergi la liderul lor și îl bați de-l usuci. Altfel tot liceul o să fie un coșmar.