| SipoteanuDiana a întrebat:

Postez asta sperand ca imi puteti oferi un sfat obiectiv pentru ca am mare nevoie...Sunt cu un baiat de 4 ani, de 3 la distanta ( eu liceu, el facultate). Acum am intrat la facultate si eu, stau cu el, sora lui si prietenul ei. Faza e ca de cand sunt cu el eu nu prea am ce discuta cu sorasa deoarece ea mereu ma ignora. Acum 2 ani m-a jignit pe mine si relatia mea cu fratesu pe motiv ca aveam un prieten cu care mai vorbeam si vorbea si prietenul meu cu el. ( nu e amant, e doar un prieten comun ). Acum ca stam in aceeasi casa, acelasi comportament, nimeni nu vorbeste cu nimeni. Nici macar ea cu prietenul meu. I-a zis de multe ori ca o deranjeaza relatia noastra, ca el imi acorda mie mai multa atentie decat ei etc. El a incercat sa echilibreze balanta dar ea il jigneste ca are multe restante, ca e prost ( dar are restante pentru ca vine acasa si munceste mult) si ea stie asta dar totusi il face de ras si de fata cu mine. I-am spus ca vreau sa ma mut cu el separat, pentru ca nu imi place la gramada totul, eu sunt ignorata, la fel si el si nu ma simt deloc ok acolo, ma simt in plus.A zis initial ca da, a aflat maicasa cu taicasu si a inceput circul. M-a sunat maicasa sa imi zica ca ea nu concepe sa stea ei 2 separati ( prietenul meu cu sorasa) si ca nu isi permit financiar cu toate ca noi am gasit chirie ok sa ne descurcam dar ea nu vrea sa asculte si ce zic eu. I-am zis mamei lui motivele si se facea efectiv ca nu ma aude, m-a facut sa ma simt ca fiind eu problema, refuzand sa creada ca fiicasa e motivul pentru care noi plecam. I-am zis prietenului meu ca nu mi-a placut cum mi-a vorbit maicasa si a incercat sa ii gaseasca scuze ca ea vrea doar sa ne tina uniti. I-am spus ca nu se poate asa, fara sa tina cont ca nu ma simt ok deloc acolo si nu pot sta ca vrea ea. Si a ramas totul neclar. El a zis ca ar vrea sa ramana cu sora lui ca sa poata strange bani de restante etc. I-am zis eu daca plec singura, ai tai se vor uita urat la mine. Daca vii cu mine, nu le va conveni nimanui. Si vad ca el e distant oarecum cu mine, nu mai zice nimic de mutat, prefera sa faca cum zic ai lui doar sa nu-i supere ca asa a facut mereu. Cand venea acasa, mai mult statea sa faca treaba acasa decat sa stea si cu mine (eu fiind la liceu). Eu am inteles pretinsa idee a maicasii ca nu au bani, dar eu i-am zis ca hai sa incercam macar sa vedem cum e. Dar el nu imi spune nimic despre asta. Tace si atat si eu nu mai vreau sa stau acolo...ce sa fac? Cine e de vina? Chiar sunt eu prea pretentioasa?

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te bucuri ca esti ignorata de catre sora lui.In legatura cu el cred ca poti sa rezolvi cu comunicare.
Nu este placut sa stai cu alte persoane la gramada cu care sa imparti sarcinile, stiu asta pentru ca eu am stat 7 ani in casa cu fostul "socru" si fostul "cumnat" si cu oricine altcineva vroia sa vina sa imi de-a mie ordine in casa si a fost nasol.Dar atata timp cat nu va scoateti ochii cred ca poti sa rezolvi cu calm.
Explicai iubitului tau ca vrei sa iti acorde mai multa atentie si ca daca cumva surori lui nu ii convine ceva sa iti spuna direct nu sa te faca sa te simti prost.Si uite asa incepeti discutia si comunicarea.

| V1p3RO a răspuns:

Salut, Diana! Intr-un fel asa sunt si eu cu parintii mei, incerc sa nu-i supar dar totusi cand vine vorba de mine ori de relatia mea mie mi se rupe de parerea lor. Din ce am citit eu el incearca sa nu-si supere parintii si sa isi ajute sora si etc pentru ca n-au bani, dar totusi sa fim realisti. De ce s-ar implica maica-sa in treaba asta? Adica locuiesti tu, el, sora-sa si iubitul surorii lui, nu prea inteleg motivul pentru care s-a bagat in toata discutia voastra si intr-un fel patetic. Totusi, prietenul surorii iubitului tau nu merge la munca? El doar sta si freaca menta degeaba? Sfatul meu : Iti sugerez sa-l inviti undeva unde sa fiti doar voi doi singuri ca sa puteti vorbi despre mutarea voastra in alta parte si sa ramana doar intre voi discutia, fara sa stie nimeni altcineva. El probabil nici nu-ti ofera atentia de care ai nevoie pentru ca e prea ocupat cu restantele, treburile casnice si incercand sa le faca parintilor pe plac ca sa nu-l faca sa se simta naspa. Si in legatura cu sora lui, pur si simplu incearca s-o ignori indiferent de cum se comporta cu tine, poarta-te indiferenta cu ea, indiferenta de multe ori castiga. Iti urez bafta si-ti tin pumnii!

| SipoteanuDiana explică (pentru V1p3RO):

Hei, toti muncesc. Si sora lui, si prietenul ei, si prietenul meu la 2 h acum ca incepe facultatea. Deci s-ar descurca sorasa sa plateasca chiria. Ea nu mai cere parintilor bani. Ar ramane sa il ajute doar pe el cu bani. I-am zis ca din ce munceste el si banii de buzunar ce ii avea oricum ne vom descurca dar el nu vrea... cel putin nu imi zice asta in fata.Doar se multumeste ca nu mai deschid eu subiectul.