| DyNo a întrebat:

TPU!
Vreau sa imi spuneti ce materii sunt la profilul stiiinte sociale, de la liceu, si cate ore sunt pe saptamana, din fiecare materie.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Pot sa-ti dau doar un raspuns aproximativ intrucat tinde sa difere de la liceu la liceu si de la oras la oras, dar si de la an la an. In principiu ai 4 ore de romana pe saptamana, 2 sau 3 de istorie, 2 de geografie, 2 sau 3 de engleza, 2 de limba 2, 2 de materie de profil ( logica in a 9a, psihologie in a 10a, economie in a 11a si filosofie in a 12a, cu mentiunea ca exista sansa sa faci doar 1 ora pe saptamana in a 9a si a 12a respectiv 3 ore pe saptamana in a 10a si a 11a - vei da teza din materia de profil, alaturi de romana, istorie sau geografie, engleza, daca nu s-a schimbat nimic), 2 ore de sport, o ora de muzica sau desen (cate un semestru, pe rand) + materiile care apar si dispar: fizica, biologie, chimie, matematica si latina, cate o ora sau 2, pana la finalul clasei a 10a. Dupa aceea fizica, chimia, biologia si latina vor disparea si va ramane doar o ora pe saptamana de matematica, dar foarte lejera. Va intra in programa educatia civica, sociologia, limba romana aprofundat (o ora in plus), geografie europeana sau generala + alte eventuale optionale (tot din cadrul profilului uman). In alta ordine de idei, din clasa a 11a vei avea un program foarte aerisit si chiar vei veni cu mare bucurie la scoala, desi nu exista motive sa nu vii cu bucurie pana atuncibig grin. Mult succes!