| Patrascu_Liviu_1976 a întrebat:

Vreau să știu tot despre profilul științe sociale! Din ce materii se dau tezele, bacul, câte ore ai la fiecare materie pe săptămână, care sunt materiile de bază, ce poți ieși de acolo cât mai multe informații!

Răspuns Câştigător
| Sunciel a răspuns:

Materiile de baza sunt istoria si romana. Teza vei da la romana, istorie, engleza si o materie la alegere in functie de anul in care esti (logica, psihologie, economie, filosofie, stiinte sociale sau sociologie). Bacul se va da la romana, istorie si materia la alegere(geografie, logica, pdihologie, sociologie). La istorie si romana vei avea in jur de 4 sau 6 ore pe saptamana fiecare, 2-3 ore engleza iar restul sunt distribuite in jur de 1 sau 2 ore pe saptamana. De la acest profil este recomandat sa mergi la o facultate care tine tot de profilul uman spre exemplu jurnalistica, psihologie, sociologie de asemenea poti merge si spre cadrele militare, academie, scoala de subofiteri, etc.

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
http://www.cdloga.ro/specializarea-stiinte-sociale/ (jos de tot ai numarul de ore la fiecare materie, pentru fiecare an)

Teze: Romana, Istorie/Geografie, Limba moderna 1, Stiinte socio-umane (IX:logica, X:psihologie, XI:economie, XII: filosofie).
Bacalaureat: Romana, Istorie, Geografie/Logica/Psihologie/Sociologie/Economie/Filosofie

Dupa ce termini acest liceu si obtii diploma de bacalaureat, te poti indrepta spre domeniul juridic (drept) sau spre domeniul economic (contabilitate, finante-banci). Poti merge la ce facultate vrei tu, dar stiinte sociale te pregatesc mai mult pentru aceste doua domenii.