| LeeMinHo00 a întrebat:

vreau sa va spun ca in ultima vreme am patit ceva ciudat.Si nu mai stiu ce sa fac.
De mica visul meu a fost sa devin medic si am invatat mereu, mereu am avut la scoala note bune.Nu am avut 10 pe linie, dar nici 5, am fost un elev mediocru.In fine,eu fiind o fata mai timida,inchisa,care nu prea am socializat, nu am avut niciodata prieteni si niciodata n-am iesit.Toata viata mea am stat in casa, n-am facut probleme nimanui.
Prin octombrie,anul trecut,am intalnit un baiat care imi tot zicea sa nu mai invatat ca oricum sunt desteapta si voi lua bacul, de asemenea voi intra la medicina.Asa ca mi-am petrecut timpul cu el.Nu zic ca nu-mi placea, ca asta ar insemna sa mint.
Nu stiu cum am fost atat de proasta incat sa cred ca daca nu invat, voi intra la medicina.Nu-i asa.Adevarul e ca toata viata am avut doua dorinte, sa am prieteni si sa devin medic.Intalnidu-l pe el mi s-a implinit prima dorinta.
Am luat bacul,nu cu nota pe care o voiam.Dar am picat la facultate, nu stiu ce sa mai fac.Iar cu el nici macar nu mai vorbesc de o luna.M-a lasat.Nu credeam ca o sa mi se intample mie asta.Mi-a spus ca s-a plictisit,astfel si-a gasit alta.
Toti rad de mine,toti colegii mei au intrat la facultate numai eu nu.
Stiu ca mai exista in toamna locuri libere la alte facultati,dar nu vreau altceva decat medicina.
Da,stiu ca "problemele" mele sunt de tot rasul.Dar viata mea nu a fost ca a celorlalti copii,intodeauna am fost retrasa si pesimista.
Acum, vreau sa stau acasa un an pentru ca la anul sa intru la medicina.
Speram ca atunci cand voi ajunge la facultate viata mea se va schimba, dar n-am intrat nicaieri.
Nici nu stiu ce sa mai fac.Va rog, spuneti-mi un sfat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai un an acasa, pui burta pe carte si eventual iti gasesi si vreun job (ceva care sa iti lase si timp sa inveti - gen vanzatoare sau ceva)

| Andreea555012 a răspuns:

Si eu sunt mai retrasa. Părerea mea e sa îți împlinește visul de a fi medic si după o sa ai o grămada de prieteni. Si cu băiatul ăla cred ca voia doar sa își bată joc de tine. Treci peste chiar dacă știu ca îți e greu si mult succes la facultate.

| LeeMinHo00 explică (pentru Andreea555012):

Da,dar crezi ca e ok sa stau un an acasa?

| Andreea555012 a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Măcar ai timp sa mai investi si mai poți ieși când o sa începi facultatea chiar crezi ca o sa mai ai mult timp pentru lucrurile astea?

| adeluna a răspuns:

Va voluntariat. Poti pleca chiar si undeva in strainatate pentru cateva luni, si te vei intoarce mult mai matura si mai pregatita pentru studiu. Si eu am stat pe tusa, dar nu degeaba. Poti invata o noua limba, sau citi in avans materia pentru medicina. Un job partime iarasi nu e o idee rea. Important e sa nu te blochezi singura in gandul ca " oh, sunt o ratata, toti studiaza numai eu nu". Nu esti in competitie decat cu tine insati si vei iesi din concursul asta castigatoare daca inchei anul un om mai bun, mai puternic si mai capabil decat l-ai inceput.
In plus, la varsta ta nimeni nu stie exact ce vrea. Vrei vedea ca peste un an multi isi vor da seama ca studiaza lucrul gresit si o vor lua oricum de la capat.