| luizamaria12 a întrebat:

Bunaa! am 13 ani si azi mi.a venit prima oara menstruatia dar e ciudat nu a durat mult si sa oprit sad puteti sa ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima menstruatie, denumita stiintific/medical menarha de obicei se poate manifesta atfel, adica totul sa se reduca la niste scurgeri foarte slabe, nesemnificative si totul sa se termine chiar intro singura zi. Totusi sa ai pregatite/la indemana inca o zi doua absorbante deoarece s-ar putea sa mai urmeze si alte eliminari slabe cantitativ. De asemenea este posibil ca urmatoarea menstruatie sa se produca in decurs de o luna, dar la fel de bine se poate intampla ca menstruatia sa lipseasca/absenteze o perioada mai lunga chiar mai multe luni. Ar fi indicat sa discuti cu mama ta care in mod normal este in masura sa-ti dea cele mai corecte indicatii/explicatii. Multa sanatate.