| bluepuff a întrebat:

Bunaa...
am un frate vitreg, din partea tatalui. Nu sta cu noi in casa, sta in lupeni. Are 23 de ani. Acum cativa ani a petrecut craciunul cu noi. Din cate mi-a spus mama el are o problema cu mine, tata a divortat de masa cand avea el 1o ani si s-a recasatorit cu mama. Mama ma tot avertiza sa nu vorbesc cu el, ca vrea sa imi faca rau etc nu inteleg de ce ar vrea asta ca totusi eu nu am nici o vina. Tata are nr lui, intr-un timp il aveam si eu. As vrea sa dau de el, nu stiu, sa mai vorbim macar odata. Ce pot sa fac? Alor mei nu le pot spune, mama ar face crize si tata nah, si-ar pune mi de intrebari. Intodeauna mi-am dorit un frate, vreau sa aflu mai multe despre el...credeti ca as reusi sa aflu ceva? cum? aveti ceva idei? raspunde-ti plsss... e foarte important pentru mine. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Dacă ştii sigur că tatăl tău îl are cere-i telefonul şi ia numărul, fără ca el să ştie, dacă nu vrei să le spui.Asta ar fi o idee. Una mai e să vorbeşti cu ai tăi, să le spui ce ne-ai spus şi nouă, că mereu ţi-ai dorit un frate şi că ai vrea să-l cunoşti, măcar încerci, nu ai nimic de pierdut.

| LostInDreams a răspuns:

Buna. Dupa parerea mea chiar trebuie sa faci ceva, totusi acum este fratele tau, si nu inteleg de ce mama ta nu il suporta, este parte din familie. Ti-a spus el vre odata ca are ceva cu tine? Ca vrea sa-ti faca rau? Poate mama ta nu vrea un al 2 lea copil in familie si de aia incearca sa te departeze si pe tine de el, dar asta e un lucru tare gresit.Atat tu cat si fratele tau meritati un camin si dragostea parinteasca.Doar pentru ca are 23 de ani si este major nu inseamna ca trebuie abandonat. Tatal tau nu spune nimic in legatura cu faptul ca mama ta nu il place? Totusi este copilul lui. Sfatul meu:incearca sa faci rost de nr lui(din telefonul tatalui tau de exemplu) sau de id lui si vorbeste cu el, macar tu sa-i fii alaturi ca sora daca ceilalti l-au uitat. Poate ca din cauza comportamentului parintilor el nu trece pe la voi prea des. Daca ai posibilitatea treci prin lupeni si vorbeste tu cu el fata in fata, daca nu cum ti-am zis fa rost de nr lui si suna-l sau da-i un sms, dar semneaza-te ceva de genul:surioara ta,... sau sora ta... sau a ta sora. ceva cu sora, asta il va face sa simta ca tii la el si ca ti-l doresti ca frate.Trebuie sa i arati ca macar tu nu ai nimic cu el.Iti ures mult succes si daca mai ai nevoie de ajutor vreo data da-mi un mesaj pe privat si o sa iti raspund:X

| paramore a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vb cu el, nu ai nimic de pierdut, si poate dai peste o persoana intelegatoare si veti pastra legaturawinkingcat despre ai tai, daca crezi ca sunt persoane intelegatoare spune-le, daca nu actioneaza fara sa stie ei, cu toate ca nu au dreptul sa iti interzica asta...si eu am 2 surori de pe tata, dar nu le-am vazut decat cand eram mica, mi-ar placea sa tin legatura cu ele, mama nu are nimic impotriva, dar nu stiu cum sa fac, eu sunt in it si cu taica-miu nu am vorbit de cand aveam vreo 15ani, si nu l-am mai vazut de cand aveam 3, 4anistraight face

| alone a răspuns:

Pai dc vrei sa vb cu un om care stii ca vrea sa-ti faca rau? nu t pi in perikol singura? daca vrei neaparat sa vb cu el ia si u nr lui d la tatal tau din tel fara sa stie si suna-l