| hisaruki a întrebat:

Bunaaa, cea mai buna prietena a mea vine la mine zilele urmatoare(e din alt oras). Inca din vara ne pregateam sa fugim de acasa si apoi sa ne sinucidem, insa nu stiu ce m-a lovit si acum viata mea parca e mai roz, habar n-am, vreau sa traiesc in continuare. Doar ca prietena mea vrea din ce in ce mai mult sa se sinucida. Si nu stiu cum s-o conving sa nu o faca! Nu am alti prieteni in afara de ea, e o persoana super speciala pentru mine si nu numai! Plus ca e a opta dar se streseaza prea mult cu examenul, si din cauza asta vrea sa se sinucida, nu stiu ce sa ii fac! Va rog, oare poate cineva sa imi dea niste sfaturi? Si nu va bateti joc...

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Vorbește cu părinții fetei. Vorbește cu un psiholog. Vorbește la telefonul copilului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cineva vrea să se sinucidă, nu îl poț opri. Trebuie ca el să vrea să trăiască și să ceară ajutor penrtru asta. Dacă nu cere ajutor, nu ai ce să faci.

| Drimmero a răspuns:

Fabulos...ce retardata e copila aia, tu fa-ti datoria sa ii bagi mintile in cap, ia contact cu parintii ei si spune-le,, totul va cadea pe tine apoi si nu cred ca vrei.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cei slabi cedeaza, cei puternici persevereaza.
Faci cum crezi, dar aceste lucruri sunt doar coplarii.
Stiu ca viata e grea, dar daca facea asa toata lumea, acum nu mai existam. Cand o sa iti faci un prieten, o sa stai cu el, o sa aveti un catel sa il plimbati dimineata pana sa rasara soarele, o sa vedeti ca ati vrea sa opriti timpul acolo ^_^

La multi ani!

| Sofer a răspuns:

Nu e o solutie sa faca asta. Vorbeste cu ea si spune-i ca e prostie, va aveti una pe alta ca doua prietene si e de ajuns atat.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Oricum,cel mai important e că tu acum vrei să trăiești. Mă bucur pentru tine. Ai șanse mari să o ajuți și pe ea să devină mai optimistă. Sper că din toți cei care văd întrebarea ta, sunt și persoane care îți pot spune mai concret cum poți să o ajuți.

| Andra9pk a răspuns:

Frate..deschide-i ochii! Arata-i ca viata ei are si parti bune! Viata ei nu sta in examenul ala sau in bac sau altele..nu e ok atata stres.
Trebuie sa incerce sa vada partile bune..sa se distreze, sa faca ce ii place.tu la fel fii langa ea si ridica-i moralul.e de munca intr-adevar cu persoanele care vor sa se sinucida..de cele mai multe ori incep sa regrete inainte de a se omorî. Ea trebuie sa stie ca sunt persoane care tin la ea, care o sprijina si ca "moartea" ei nu ar aduce beneficii nimanui..ar lasa in urma doar durere celor care tin la ea..pentru fiecare om vine ceva bun in viata. Chiar daca crezi ca esti cel mai blestemat/ghinionist om din lume, la un moment ti se va intampla ceva bun (poate gasesti iubirea vietii tale, poate gasesti un job super bun si nu ai lipsuri..etc)

| Delcatty a răspuns:

Fii langa ea. Sprijin-o, ascult-o, ofera-i sprijinul moral necesar.
Cand vine vorba de suicid, multi oameni aplica o "solutie" (dar e eschiva, nu solutie) permanenta pentru probleme temporare. Examenul ala nemernic o sa treaca. O asteapta bucuriile si greutatile liceului, dupa probabil o facultate, apoi sa aiba un job. Stai sa vezi, cand ai de muncit opt ore sau mai multe pe zi, examenul devine o chestie futila. E foarte mica la 13-14 ani, multe lucruri o asteapta sa le descopere!
Explica-i ca, daca se sinucide, toata lumea va fi in doliu, familia ei, prietenii ei si tu. Lipsa ei ar afecta pe cei din jur.
Explica-i ca examenele devin tot mai usoare de la an la an si ca se streseaza pentru nimic. Atata timp cat a invatat bine materia, are sanse sa ia chiar 10 si, deci, sanse sa ajunga la un liceu foarte bun. No stress.
Explica-i ca viata, cu toate greutatile ei, merita traita. Daca s-ar sinucide, ar rata multe momente frumoase: vacante, prima dragoste, petreceri, banchet, excursii, experiente noi in principiu. Sa nu mai zic evidentul, nu va mai vedea soarele rasarind. Nu va mai simti mirosul ierbii proaspat tunse. Stii tu, lucruri simple.
Explica-i ca problema ei e trecatoare, dar decizia ei e ceva asupra careia nu poti reveni. Merita?
Explica-i ca viata e o serie de anotimpuri. Mai ploua, dar o sa fie si cer senin cu soare.
Eu ma bucur ca tu ai reusit sa scapi de gandurile astea negative. Felicitari.
Mult succes cu prietena ta!