| VitaminaColorata a întrebat:

Bunaaa.:d
Cine ma ajuta si pe mine sa inteleg mai bine Present Perfect si Past Simple.crying
Nu le pricep de loc.sad
Funda pentru. cel mai bun raspuns si rapid!
+ vot.

Răspuns Câştigător
| CrazzyGirlCsm a răspuns:

Present perfect

lucrurile se cam complica(si ai nevoie de a 3-a coloana a siteului pe care l-am pus putin mai sus, vei avea nevoie de ea si la present perfect continuous)

has/have cu past participle(a 3-a coloana)

folosim present perfect ca sa spunem ca o actiune s-a petrecut intr-o perioada nespecificata dar inaintea momentului vorbirii.

NU se folosesc cuvinte ca:ago, yesterday, toate cuvintele care contin last(last year, last month)pentru ca acestea se folosesc la past simple si past continuous.

la present perfect folosim:ever(vreo data), never(nici odata), once(o data), many times(de mai multe ori), several times(de mai multe ori, sinonim cu many times), before(inainte), so far(pana acum), already(deja), yet(inca), etc.

You have seen that movie many times.(ai vazut filmul acela de mai multe ori)

Have you seen that movie many times?(ai mai vazut filmul acela de multe ori)

Past simple se formeaza cu ed si verbul la infinitiv.

ex.

i did my homweork last night.

acest timp reprezinta o actiune incheiata.

exceptie de la regula fac verbele neregulate.

le gasesti aici pe toate(coloana a 2-a sunt verbele acestui timp)

http://www.lexica.ro/help/verbe_neregulate.htm

1 răspuns:
| userr a răspuns:

Http://www.cursurigratuite.ro/......citii.html
uite aici un link cu o explicatie clara in limba romana si cateva exemple + exercitii! sper sa iti fie de folos