| Mirela123yz a întrebat:

Bunaaa!
Deci, sa incepem.
Am un obicei prost, sa petrec mult timp pe telefon, pe facebook, pe messenger... Foarte mult timp mi l petrec stand in pat pe telefon.
Nu prea stau cu familia mea.
Mama ma cearta, ca nu e bine sa stau pe telefon asa de mult.
Cand ma trezesc la 10 sa zicem intru pe facebook, pana ma pregatesc. pe la 11 ies de pe facebook apoi plec la scoala.
Cand vin de la scoala 17:30-18:30 am tentatia de cum ajung acasa sa intru pe facebook, sa vad daca am primit mesaje. notificari. Mananc, ma schimb si intru pe facebook apoi stau ce stau si pe la 20:00 ma apuc de teme. imi las telefonul la incarcat, dupa ce imi termin temele intru iar pe facebook, si ma apuca si 2-3 noaptea. iar apoi ies.
Sunt dependenta? oare?
Sau sunt dependenta de persoanele cu care vorbesc pe facebook?
Poate imi puteti da un sfat, sa incerc sa fac altceva in acest timp. big grin

Răspuns Câştigător
| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Pai ar trebui sa nu te mai gandesti atat la facebook,esti dependenta de telefon,incearca sa te abtii ca nu iti va face deloc bine, iesi afara cu prietenii, la un suc in parc, dar lasa facebook-ul. Poti sa mai stai pe facebook, dar nu non-stop.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Categoric e un prost obicei. Așa după cum ai spus.
Singurul sfat probabil că nu există.
Hai, să zicem că tu ești încă un copil și nu te poți abține, dar părinții tăi nu au nici un cuvînt de spus?
Dar ce să mai zic de tine cînd văd, aici, pe TPU, oameni maturi care stau cîte 10 - 15 ore pe acest site. Mă întreb cînd mai dorm, cînd mai mănăncă, cînd se mai duc la WC, cînd mai iubesc, cînd mai citesc, cînd se mai documentează pentru răspunsurile date.
Sunt niște supraoameni, hămesiți de foamea de calculator, de a da răspunsuri pe TPU, de a ajunge în vîrful ierarhiei( ca și cum ar cîștiga Premiul Nobel), de a afla o lume de aproape un milion de oameni că cine sunt ei.
Așa cum spune și „corbulroșu" FB-ul ( internetul, în fapt) a devenit boala acestui secol și...nu are leac.
Să ai sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns:

FB-ul provoaca dependenta si a devenit fara doar si poate o "maladie" a acestui secol/mileniu. Trebui sa incerci sa vezi daca reusesti sa-ti impui prin vointa o modificare de natura comportamentala. In caz contrar vei deveni o persoana dependenta si ceea ce este mult mai grav, fara personalitate. Succes.

| Mirela123yz explică:

Multumesc.
Da, provoaca dependenta.
Nu stiu ce pot sa fac, sa ma mai las de el, ca sa zic asa.
Pur si simplu cand stau pe telefon sau pe facebook ma simt bine.:/