| IanaMal a întrebat:

sunt in a V a si am programul cam asa; ma trezesc la 9; 00 dupa pana la 9; 30 ma spal,mananc, la 10; 00 invat pana la 11; 00 la 11; 30 plec la scoala la 19; 00 ajung acasa dupa care meditatii 2 ore (marti si vineri), teme pana la 22; 00 la 23; 00 la culcare si o iau dimineata de la inceput! nu am timp de copilarie adica in weekend ma duc la atletism (vreau sa fiu politista )... sfaturi cum sa imi fac timp sa nu mai termin temele asa tarziu?;(

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Serios?! Doamne, ce aiurea... Cred ca cel mai bine ar fi sa te transferi la o scoala unde sa faci ore dimineata.

Trebuie sa te axezi pe romana, matematica si o limba straina, daca te descurci bine la astea o sa ai note mari si la celelalte si mai inveti si tu acolo putin inainte de lucrare.

Meditatii? La ce faci? E aiurea in clasa a cincea... Dar de ce oare vorbesc ca si eu am facut la romana, mai mult fortat de parinti ca luasem eu 9.

Cel mai important ar fi ca la 22 sa dormi, de ce? Se pare ca intre 22 si 00(stiu sigur) si intre 04 si 06(nu sunt sigur) e cel mai bine sa dormi pentru a te odihni, bine nu doar 2 ore, dar la acele ore sa dormi.

Eu n-as suporta programul asta nici acum si sunt la facultate in primul an.

In liceu, in clasa a 12-a am facut si eu meditatii pentru admitere, sa-ti spun care era programul meu: 7 trezirea, pana la 7:30 spalat si mancat, dupa mai leneveam putin si la 7:50 plecam la scoala, terminam la 14:00 si veneam acasa, mancam si lunea si martea plecam si la meditatie pe la 15:00, stateam pana la 17:00, apoi nu mai aveam chef de nimic, eventual imi faceam si eu tema la mate si ma uitam neaparat la un film inainte de culcare.

In zilele in care nu aveam meditatie mai citeam si la romana cate ceva si ma duceam sa alerg(am dat admitele la academia de politie).

De ce te stresezi atat? Sau te preseaza parintii? E prea mult si mai e si aiurea ca e dupa masa, eu am facut in clasa a 9-a si a 10-a si imi faceam tema numai in clasa(dar o faceam eu, nu copiam), acasa doar mai invatam cand nu ma simteam obosit.

E o diferenta fata de I-IV, dar nu trebuie sa te panichezi acum!

Trebuie sa te gandesti ca la sfarsitul clasei a 8-a trebuie sa dai un examen, asta e tot ce conteaza... Gandeste-te la ce liceu vrei, chiar daca e devreme, apoi cand te duci la liceu gandeste-te ce vrei sa faci dupa, la ce facultate vrei sa mergi, trebuie sa-l vezi doar ca un drum catre ceea ce vrei.

Daca te duci la atletism doar pentru ca vrei sa dai la politie poti sa renunti, iti e de ajuns sa te pregatesti cu cateva luni inainte de proba sportiva, dar eu zic ca e bine sa faci un sport.

Cu timpul te vei mai obisnui, vei acorda mai putina atentie anumitor materii, cel putin asa sper ca vei face laughing

Pentru politie ai nevoie de gramatica unei limbi straine, gramatica limbii romane si de istoria romanilor, asa ca baga mare la gramatica, la engleza(daca asta iti place sau care iti place) si la mate ne datea muuulte exercitii, eu imi selectam ceea ce mi se parea mai greu si faceam, nu stateam sa mai scriu tot, faceam cate un exercitiu din fiecare, nu stateam sa fac toate subpunctele... Istoria romanilor o faci in clasa a 8-a si in a 12-a.

Vorbeste si cu parintii, spune-le ca nu rezisti, mai ales si cu meditatiile alea

| IanaMal explică (pentru Th3AbSinTh3):

Nu pot sa ma transfer la alta scoala e cea mai buna din oras si parintii nu ma streseaza doar imi zic sa invat nu sunt posesivi chiar imi iubesc parintii! meditatii fac la mate pentru ca sunt varza si plus ca fac cu directoarea care e nebuna si ne injura ...mersi ff mult pentru sfaturi si de atletism nu renunt eu am 48 de kg si 1.50 sunt bata la sport ma pregatesc de acum! incerc sa fac fata acum eu i-am zis mamei ca vreau sa dau la politie dar ea zice ca pana in a8a sa invat la tot pentru ca se poate sa ma razgandesc, dar eu chiar vreau asa ceva de la 5 ani visez sa ajung agent criminalist!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru IanaMal):

Si de ce sa inveti la toate? eu am vrut sa ma duc la liceu la profil de stiinte-sociale si pana la urma am fost convins sa ma duc la mate-info(nu aveam treaba cu materiile reale, doar cu matematica, chimie, fizica, informatica habar aveam si acum mai stiu doar chimie in plus). Bun, am spus ca dau la politie, totusi mi-am luat si o varianta de rezerva, n-am trecut de proba scrisa si acum sunt la automatica... Nu stiu informatica, nu stiu fizica, doar matematica, si ce? O sa ma descurc...

Hmmm inca esti mica, o sa mai cresti si asta cat de curand.

Daca aia e cea mai buna scoala din oras eu cred ca profesorii ar trebui sa te faca sa intelegi din clasa. Oricum la materiile mai putin importante las-o mai usor si uite cum invatam eu: citeam odata lectia, apoi imi scriam ideeile principale pe o foaie, dar foarte putin si dupa le citeam si la fiecare rand completam eu din minte cu ceea ce citisem.

Daca asta vrei cred ca cel mai bine e sa te duci la un profil uman si cu intensiv engleza sau...

N-ai ce sa faci cu biologia, chimia, geografia, istoria si fizica din generala si ce se mai face, de ce? Pentru ca o sa faci ceva asemanator si la liceu, putin mai detaliat

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inveti mai putin, e naspa sa fi elev dar o sa fie viata mai buna cand incepi munca