| Deeennnnnnniiiiiiissssssssaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bunaaa.happy
Eu de cand sunt mica imi doresc sa dau la Liceul Militar. Parintii mei pana acum au fost de acord(eu acum intru in clasa a8a) si acum spun "Nu, liceul asta nu e de tine, mai bien du-te la un liceu normal" dar nu happy eu imi doresc nespus de mult sa merg la acest liceu. Imi puteti spune si mie cu ce sa ma pregatesc? Ce trebuie sa fac ca sa pot lua aceste probe sportive? Cum as pueta sa-mi conving parintii sa ma lase?
Va multumesc mult!:*

Răspuns Câştigător
| Amidepsi a răspuns:

Pai,afla de ce nu vor sa te lase.Nu poti rezolva o problema daca nu ii cunosti cauzabig grin.Deci vorbeste cu ei si cere-le sa iti enumere cu exactitate motivele pentru care cred ca nu ar trebui sa mergi la liceul militar.Cel mai probabil iti vor spune ca nu vei rezista sub strictetea regulilor de acolo.Tu incearca sa le demostrezi ca poti, oricum mai ai inca un an ca sa cadeti de acord.Sincer cred ca e foarte posibil sa iti schimbi si tu parerea, doar gandeste-te bine si daca esti sigura de alegerea ta dovedeste-le si lor.Cu siguranta vor intelege si nu uita ca ei nu iti vor decat binele.
Cat despre pregatire:mult alergat si exercitiile standard pe care le vei face la scoala.Nu uita ca disciplina este si ea FOARTE IMPORTANTA.Bafta!

4 răspunsuri:
| stweety10 a răspuns:

La un liceu militar trebuie sa ai conditie fizica. Am un prieten care a dat acolo si nu a luat. O sa dai probe sportive si examene din anumite materii. Trebuie sa ai media anilor de scoala 5-8 peste 8 sau 9 si la examene trebuie sa iei printre cele mai mari note ca sa poti sa intri. Sunt multi copii si putine locuri. La probele sportive o sa fie si mai greu. Daca te pregateai dn timp era bine. Fa mult sport, alearga si fa multe exercitii. Cat despre parinti, spune`le ca in viata trebuie sa faci ceea ce iti place tie, nu lor, ca altfel nu rezolvi nimic. Sa te lase pe tine sa iti alegi ce vrei sa faci in viitor, tu sti mai bine ce ti se potriveste, te cunosti mai bine ca oricine.

| EyeCandy a răspuns:

Buna :D Si eu trec pe cls a 8-a si vreau sa dau la Liceul Militar pentru ca mi se pare ca e frumos acolo :) Dar mi`e cam frica de probele fizice, mai ales ca trebuie sa fugi 1km in 4 min.
Aici e site`u lor: http://www.colmil-mv.ro/
si aici sunt probele fizice si ce trebuie sa faci pentru admitere : http://www.colmil-mv.ro/......fizice.pdf :D totul este aici
Sper ca te-am putut ajuta :) si cine stie poate ne intalnim la probe;))
Cat despre parintii tai dovedestele ca liceul ala e de tine si arata-le ca esti capabila sa intri la orice liceu :) si oricum decizia iti apartine tie [cand le-am spus parintilor mei, tata nu a fost de acord dar mama da :P]

| Deeennnnnnniiiiiiissssssssaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Nu vor sa ma lase si spun ca ''armata nu e de tine'' dar eu imi doresc din tot sufletul sa dau sad.

| lAaAl a răspuns:

Nu vreau sa te supar.dar liceul asta e mai mult de baieti.sh am o vecina care si.a dorit mult sa ajunga acolo.sh mai mult de 4 luni.km asa nu a rezistat.a zis ca e pushkrie acolo.nah.acum faci ce vrei