| Narcissa a întrebat:

Hei. Am si eu o problema. Imi doresc foarte mult sa merg la liceul militar din judet. Tata e de acord sa ma lase, dar mama nici nu vrea sa auda. Spune ca liceele militare nu sunt de fete, ca acolo e ca la armata, ca nu o sa fac fata, ca indiferent daca fac liceul in oraselul in care locuiesc sau merg in judet e aceeasi chestie pentru ca liceul nu ajuta in cariera. Eu ma bazez pe principiul ca daca nu e o lectie in cariera, e o lectie de viata. I-am explicat mamei de 100 de ori ca pot sa fac fata si ca asta e ceea ce imi doresc. Sunt obisnuita cu trezirea la 5, am o forta incredibila si o ambitie imensa. Chiar vreau sa merg la acel liceu dar mama nu ma lasa. Cum fac sa o conving?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Abordeaz-o cand este in toane bune si explica-i amanuntit de ce vrei sa mergi la liceul militar. Roaga-l si pe tata sa te ajute si ambii precis veti reusi s-o lamuriti. Poti sa-i mai spui ca altceva nu-ti face placere si ca nu o sa ai tragere de inima. Spune-i ca si alte fete sunt la acel liceu si ca femei exista acum peste tot, in armata, politie, etc. Succes!

| Trynda a răspuns:

Poate mama ta e "de la tara" asa. Fara liceu si studii superioare nu faci nimic. Daca nu faci ceea ce-ti place nu o sa reusesti sa faci nimic niciodata. Explica-i asta. Nu se poate juca cu viitorul si viata ta.

| AgathaRo a răspuns:

Ordine si disciplina mama ei de treaba... Poate ca ar fi auzit niste zvonuri de liceele militare.