| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa. Sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva cu un sfat. Am 19 ani aproape si am o relatie de cateva luni bune cu un baiat. Ne iubim mult si sunt destul de matura si de constienta sa imi incep viata sexuala. Problema este alta..am vorbit cu mama mea despre asta si ma sustine dar stiu foarte bine din conversatii mai vechi ca tata nu admite sexul inainte de casatorie. Nu stiu de ce mai ales pentru ca eu m-am nascut inainte ca ei 2 sa fie casatoriti asa ca nu inteleg de unde pana unde credinta asta in virginitate pana la casatorie. Am incercat sa ii explic ca s-au schimbat multe la noua generatie iar acum nu se mai prea poate chestia cu "pana la casatorie" dar in secunda 2 a plecat spunand ca sunt o proasta si ca voi ramane singura ca nimeni nu ia o femeie care nu mai e virgina de nevasta. Nu stiu ce sa fac pentru ca imi e frica de el in privinta asta. Cum as putea sa ii explic mai bine de atat ca nu stiu..are o gandire invechita si lucrurile nu mai stau asa..ar crede ca ma las prostita de iubitul meu dar ideea este ca amandoi vrem asta..nu m-a obligat niciodata sa fac ceva

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

In primul rand ai 19 ani. Parintii nu-ti mai controleaza viata. Ai dreptul sa faci tot ce doresti atat timp cat o faci pe propria raspunde. Acum serios vorbind, chiar ai nevoie de aprobarea lui sau de un biletel de voie ca sa-ti incepi viata sexuala? Din moment ce esti constienta de faptul ca tot ce spune el este o prostie si sunt lucruri invechitie, tu chiar le crezi, sau macar te afecteaza? Eu zic ca nu.,, Nimeni nu ia o fata de nevasta daca nu mai e virgina". Chiar il crezi?
Pur si simplu o poti face si fara sa stie el. Nu are rost sa stai, sa-i explici cu argumente logice si alte lucruri de genu din moment ce el are deja o varsta si are deja fixata mentalitatea aia. E ca si cum ai incerca sa muti dita mai bolovanul dintr-un loc. Nu ai cum. Si un om a spus candva,, E mai usor sa modifici cursul unui rau, decat sa schimbi mentalitatea unui om."

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tații nu prea acceptă niciodată ca fata lor să se culce cu-n băiat laughing doar în monentu în care o ia de nevastă și apare totu bine că așa au chestia aia că vai se uită toți și zic că ăla a dat în fiisa. Prostii. Nici el nu crede în asta cu înainte de căsătorie, doar încearcă să te manipuleze ca să nu te culci așa cu oricine. Până la urmă nu văd de ce a trebuit să trâmbițezi la toată familia „eu o să-mi încep viața sexuală" adică e problema ta că iei decizia asta. Ok, îi zici maică-tii că o știi mai deschisă și că poți vorbi cu ea, da dacă-l știi că-i așa, de ce te mai apuci să-i spui?!

| Ioana68437 a răspuns (pentru Adry05):

Asta e faza ca eu cu ea am vb si s-a dus la taica miu i-a zis si a venit cu o falca in cer si una in pamant rolling on the floor

| Adry05 a răspuns (pentru Ioana68437):

Aham. din întrebare s-a înțeles că le-ai zis la ambii. Aia e, nu ai ce să faci, e viața ta și ești la vârsta când poți lua astfel de decizii fără să fie treaba lor.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de tine ce ai de gând să faci, ai deja o vârstă iar tatăl tău nu te poate obliga să faci ceva ce nu vrei.