| Kenny a întrebat:

Cand analizam un verb se pune si conjugarea? [ Adica conjugarea I, a IIa etc dupa litera in care se termina ],

8 răspunsuri:
| Diana_6198 a răspuns:

Buna...Da se pune si conjugarea:*

| lavinia_3755 a răspuns:

Da sigurwinking

| AnonimNoName a răspuns:

Pai dahappy

| FOKA a răspuns:

Pai da se pune si conjugarea eu is clasa a-8-a si analizam si conjugarile si toate clasele care au inmvatat conjugarile le analizeaza. fundita pls am nevoie?

| totmike a răspuns:

Da,se pune

| ღS1doXღ a răspuns:

Nu mai! cand conjugi un verb il iei dupa persoana lui!winking
Pers 1, 2, 3 singular si plural exemplu :
Singular
I eu plec
II tu pleci
III ei ele pleaca

si la fel si la Plural:d

| Rochelle a răspuns:

Ordinea alfabetica
conj l : -a
si in rest nu stiu

| xRucsy a răspuns:

Pai da...nu e logic? Adica trebuie sa pui toate 'informatiile'' in analiza dupa parerea mea... spor la treaba si succes big grin