| RAY a întrebat:

In ce limba cunoscuta de voi conjugarea unui verb este grea? Am auzit ca in maghiara ar fi greu, asa e?

15 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

În general Maghiara e grea. Gramatica e complexa. O condulate subiectiva, alta obiectiva...
Puțin mai ușoară decât ea mi se pare rusa, care în teorie pare simpla, dar se aplica la o mica parte din verbe ca restul au cate o particularitate în scriere sau pronunție în funcție de timp.
Germana mi se pare dificila fie ca asa e ea de la mama natura, fie profa care a încercat sa ne învețe o făcea sa para grea.
Nici spaniola nu a atat de ușoară pe cat își închipuie unii.

| RAY explică (pentru Catrice):

Limba Germana este totalitatea tuturor dialectelor vorbite in Germania, e dificil faptul ca poate sunt multe sinonime care se folosesc doar in anumite situati,der,die,das, cuvintele lungi, dar alea sunt mai mult legat de justitie, politica, de exemplu in banat erau svabi care vorbeau dialecte svabesti diferite de la sat la sat

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Tot grele e laughing
Lebensgemeinschaft sau ceva de genul ca nici nu mai știu cum se pronunța

| RAY explică (pentru Catrice):

Nu incerca sa pronunti cuvantul dintr o data, pe rand Lebens-gemein-schaft

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Destul cu limbile ca visez mai târziu când adorm numai nemți

| RAY explică (pentru Catrice):

Si tu vrei cu negri a

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Aia măcar zic "uguhuhu hahajujucucu" mai baga un 'je t'aime' 'foutre' măcar nu zgârie urechile

| RAY explică (pentru Catrice):

Si au 20 de cm

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Se subînțelege.

| J0B0MAT a răspuns:

În franceză.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Dami un exemplu

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Orice vb.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Conjuga verbul a intelege in limba franceza si ai fundita

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Dar am zis că e greu.crying

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Komm, du kannst es schaffe