| ADRIANA90s a întrebat:

De ce la conjugarea verbelor in franceza cand vrem sa conjugam un verb de grupa a III-a la prezent, la unele se pune ori x/ s; t/d? Nu inteleg cum punem radicalii.

Răspuns Câştigător
| AlleAlllexandra a răspuns:

Pai...Eu iti dau un exemplu, verbul pouvoir.
Je peux
Tu peux
Il/Elle peut
Nous pouvons
Vous pouvez
Ils/Elles pouvent.
Deci la singular pers. I si II se pune "X" iar la singular pers III se pune "T"
la plural pers. I = ons
-||- -||- II =ez
-||- -||- III=ent. Te-am ajutat cu ceva:? Fundit? sad

3 răspunsuri:
| BandOfHorses a răspuns:

Iti alegi un exemplu, majoritatea se fac la fel si le compari cu celelalte.

| luizalulu23 a răspuns:

Majoritatea verbelor de grupa a3-a sunt neregulate asa ca dumnezeu cu mila

| Publicbet100 a răspuns:

Buna scuza-ma ca o sa-ti raspund ca habar nu am, franceza nu e domeniul meu forte