| wizopo2 a întrebat:

Cand eram mic de tot aveam parul blond. Cand eram la gradinita aveam parul saten deschis, pe cand terminam gradinita parul mi-era saten inchis, iar din clasa I pana acum la liceu parul imi este negru. De ce mi s-a inchis parul asa de mult?

3 răspunsuri:
| Florenta16 a răspuns:

Cum toti ne nastem cu ochii albastri, apoi brusc se transforma in culoarea care trebuie, nu stiu de ce, e explicat stiintific, dar e genial, asa si cu parul tau. Daca e vara e mai deschis, normal, deoarece si tu vara porti haine mai deschise la culoare ca sa iti tina racoare, iar iarna ti se inchide la culoare sa tina calda, ipotetic vorbind. Este un hormon din corp care secreta aceste dereglari ale corpului, dar mie una mi-ar placea sa am parul asa. Bafta si Craciun fericit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florenta16):

De fapt, vara parul se decoloreaza de la soare...

| catinque a răspuns:

Aici găsești răspunsul!
http://www.descopera.ro/......aturizeaza
P.S. : E ceva genetic, cunosc mulți oameni care erau blonzi iar acum sunt bruneți, datorită acțiunii soarelui etc.