| anonim_4396 a întrebat:

Cand incepe colindu si cand se termina?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe 23 decembrie sunt colindețele!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Colindul începe cînd porneşti să-l cînţi şi se termină cînd spui "La mulţi ani!". Răspuns în conformitate cu textul întrebării tale.
Cît priveşte perioada cînd se cîntă colindele, cei de dinaintea mea au spus numai prostii. Colindele se cîntă numai în noaptea de 24 decembrie, de pe la orele 5 p.m. pînă pe la 1 - 2 după miezul nopţii. În ziua de Crăciun se umblă cu steaua.
Se mai umblă cu cîntece de stea şi în ziua de Bobotează.
Dar, funcţie de anumite zone ale ţării, aceste obiceiuri mai pot căpăta unele mici modificări.
Faptul că aceste obiceiuri au început să fie introduse pe la diverse televiziuni sau prin diverse spectacole, acestea nu sînt decît pur şi simplu nişte făcături de factură comercială.Şi nicidecum cele cu adevărat tradiţionale.

| panterareasiagresiva a răspuns:

HEY. paiii la sfarsitul lui noiembrie.pana la sfarsitul decembrie poate...2-4 ianuarie. funda? happy

| panterareasiagresiva a răspuns:

La sf lui noiembrie...pana pe 1-5 ianuarie. funda happy?