| TdsdfcelMaiStupid a întrebat:

Cand inchid usa de la frigider se aude ceva ca uuu straight face Ce are?

5 răspunsuri:
| Cåpåċεl a răspuns:

Buna.
Nu stiu ce are dar ca sa nu mai ai motiv de ingrijorare sincer si la mine cand inchid usa se aude de parca ar curge apa dintr`o sticla dar nu e niciuna in frigider.
[Sincer]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unele modele, exista o pompa speciala care elimina aerul cald, aer care s-a format la deschiderea usii. Aerul mai cald, este eliminat pentru a nu forta compresorul frigiderului sa lucreze in regim continuu, pentru mentinerea temperaturii setate. Asta inseamna un consum mai redus de energie electrica.
Sunetul pe care il auzi, este sunetul facut de jetul de aer eliminat de pompa.

| Adrian196889 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar raspunsul corect.

| ciocolata_4680 a răspuns:

Si la me la fel dar nut-i face probleme la mine e finca il tin prea mult deschis sau in deschid de prea multe ori poate sa fie si asta

| Adrian196889 a răspuns:

Frigiderul tau faca asa pentru se formeaza "vacum" din cauza diferentei de temperatura. Cauza este infundarea drenei din spatele frigiderului si umplerea tavitei cu apa. Aceasa are rolul de a elimina apa formata din dezghetarea automata, bla bla bla. Eliminarea cauzei: Se scoate tavita de pe moto-compresor si se spala. In tavita nu trebuie sa fie apa. Furtunul de tip copex se scoate (cam greu, dar se scoate) se spala si se mai desfunda orificiul care face legatura cu interiorul frigiderului, orificiu care are o piesa ciudata din plastic verde. Pentru o perioada e sa fie ok, apoi dupa caz se repeta procedura. Bafta.