| anonim_4396 a întrebat:

Cand îşi vor da oamenii seama că şcoala este pur şi simplu inutilă? De ce este inutilă? Uite de asta: materiile sunt irelevante, de exemplu matematica, vorba aceea cu "te duci la magazin şi calculezi ca să vezi dacă ţi-a dat restul bine" nu mai este de mult relevantă deoarece când te duci la magazin NU ai nevoie de teorema lui Pitagora sau Thales sau ce o mai fi, ai nevoie decât de calculele de bază, Româna este si ea inutilă deoarece nu avem nevoie să ştim cu cine bea Eminescu la bar, avem nevoie să ştim cum să scriem şi să citim. Să fim odată sinceri oameni buni, cine o să vă întrebe ce valenţă are nu ştiu ce formulă (Chimie) sau din ce e făcută o cadă (Tehnologie) sau dacă şti cum se zice "cuvânt" într-o limbă complet moartă (Latină) sau dacă şti cu cine a băut bere Vlad Ţepeş (Istorie) sau din ce e format pământul (Geografie) şi lista continuă... Treziţi-vă oamenilor!

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E normal sa gandesti asa cand nu-ti place sa inveti.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?
Ai lene prea mare ca sa inveti ori sa mergi la scoala?
Nu-i bai, ca poti sa mergi la sapat gropi sau maturat strazile, daca nu-ti place scoala.
fara carte, nu ai parte!
Candva vei creste si nu vei fi capabil sa porti o discutie elevata cu nimeni, fiindca nu ai cunostintele necesare.
Scoala te invata si te pregateste pentru viitor, sperand ca vrei sa inveti, sa ajungi un om inteligent, sa ai cunsotinte in toate domeniile, nu intentionand sa ajungi un "nimeni", care matura strazile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Matematica te învață să rezolvi orice problemă de viață, nu neapărat de natură matematică. Româna te invață să te exprimi corect românește, vorbit și scris. Istoria te învață să ai identate națională. Geografia te învață unde locuiești pe pământ. Toate acestea se întâmplă dacă sunt bine predate.

| ___nvXA a răspuns (pentru sadrian46):

Esti un exemplu pentru ceilalti, in loc sa imi zici prostii, cum ar fi "vai de viata ta" sau nu mai stiu ce, ai explicat frumos fiecare la ce te ajuta si da, sunt de acord, daca o materie e bine predata, iti place dar sa fim sinceri ca multe sunt si inutile.

| LoveSleep a răspuns:

Scoala e inutila (de la clasa 8-a in sus), nu ai gresit cu nimic.

Ai internetul care e plin de informatie. Poti sa inveti sa faci orice. Ai la dispozitie o modalitate sa inveti ceea ce crezi tu ca are valoare cu adevarat, nu ceea ce cred altii ca are valoare.

Deci daca sustii ceea ce ai zis, arata-ti mai intai tie ca ai dreptate. Daca sustii ca scoala e inutila ca sa te simti mai bine ca stai toata ziua si nu faci nimic, e doar un mod de a te face sa te simti mai bine ca nu esti capabil sa-i faci fata.

| haileewatson a răspuns:

Scoala nu e facuta doar sa te invete anumite materii, ci si ca sa inveti sa traiesti intr-o societate, intr-un grup de oameni cu care sa colaborezi, unde inveti sa gandesti si sa te exprimi. Esti un copil frustrat

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ce cretin...

| ___nvXA a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cretin esti tu

| iderspor a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Adevărat, cu atâtea exemplare ca ăsta, nici nu e de mirare că nu evoluam ca țara.

| 120bulevard a răspuns:

Cred ca esti tipul ala de adolescent nihilist suparat pe viata si societate, am fost si eu ca tine, stai linistit, mai ai nevoie de timp sa cresti.
Hai sa-ti spun o chestie, fara teoria lui Pitagora tu nu mai aveai peretii drepti in camera in care stai.
Unele materii sunt de umplutura, nu contest, dar nu poti spune ca scoala este inutila, si ar trebui sa ai putin respect fata de istorie deoarece fara voievozii aia de care iti bati maciuca, tara noastra nu ar fi nici 25% din ce e acum.

| ___nvXA a răspuns (pentru 120bulevard):

Nu, nu sunt tipul ala de adolescent... Incercam doar sa fiu realist pentru ca voi nu ganditi ca un adolescent, voi ganditi ca niste adulti care au scapat de scoala, acum nu mai aveti curajul de a recunoaste ca nu v-a placut scoala...

| Kornuletz540 a răspuns:

Nu școala este problema, ci sistemul după care e făcută este. Adică legile care ar trebui să o reglementeze sunt pe alocuri prea vagi, miniștrii se schimbă prea des, faptul că nu există și materii precum educația financiară sau cea,, sanitară'', care te pot ajuta mult în viață, că fenomene precum plagiatul au bullying-ul, chiar și cu dovezi palpabile, tot nu se pot rezolva sau șolile cu WC în curte. În opinia mea, dacă doar aceste lucruri ar fi cu adevărat soluționate, învățământul românesc ar arăta cu totul altfel

| Roger645 a răspuns:

Sa zicem ca ai dreptate. Si cu 4 clase de exemplu poti proiecta un vagon de metrou? Sau poti combate Covid ul pe care nici nu il vezi? Cum calculezi numarul de placi de gresie care incap in baie?

| ___nvXA a răspuns (pentru Roger645):

Ceausescu a avut 4 clase si a fost in stare sa conduca o tara, deci... Mda...

| 120bulevard a răspuns (pentru ___nvXA):

Un om cu 4 clase va ramane la nivelul de 4 clase, adica, o molusca amorfa, fara cultura, conceptii si idei. Ce nu stii tu despre Ceausescu este ca acesta a absolvit o academie la Moscova dar si ASE-ul, unde are un doctorat in stiinte politice. Nimeni intreg la cap nu ar pune la conducere un taran cu 4 clase care abia leaga 2 cuvinte rolling on the floor insa, nea Ceasca era alt tip de animal. Alta dovada ca esti ignorant si nu stii istorie, tine-o tot pe a ta tata.

| suntserios a răspuns (pentru ___nvXA):

Atat de bine a fost in stare sa o conduca incat... incat a fost impuscat de tara pe care a conduso.

Pe de alta parte, sa locuiesti tu in blocuri de 20 etaje proiectate si construite de cineva caruia i s-a parut inutila matematica in scoala. Sau poate sa te opreze vreun doctor care a zis pas la orele de biologie si chimie. Discutam pe urma

| Roger645 a răspuns (pentru ___nvXA):

Ceausescu ca si inaintasul sau Gh Gheorghiu Dej, au fost pusi din pix de invadatorii sovietici, dupa 1945. Preferau oameni fara carte si saraci care avand discernamant slab erau mai usor de manipulat cu prosteala comunista, alternativa fiind saracia lucie. Cumva dupa anii '70 Ceausescu s-a inconjurat de tehnicieni calificati, capabil sa ia decizii corecte. Dupa anii '80 nu s-a putut adapta modelului socialist de tip chinez, mergand pe linia stalinista a anilor '50 si de aici sfarsitul. Ceausescu nu putea intelege nici notiunea de inflatie... vroia pret fix pe veci. Se poate trai si cu 4 clase, dar sansele de succes sunt foarte mici. Unii compenseaza cu puterea fizica in munci mai grele, riscante unele bine platite. Daca te vezi culegator de fructe, incarcator-descarcator, muncitor in constructii etc...se poate. Se mai practica si calificarea la locul de munca.

| iderspor a răspuns:

Din cauza la persoane ca tine tara asta nu evolueaza. Da, in viata de zi cu zi teorema lui Thales nu te ajuta dar ea si impreuna cu toate celelalte materii isi antreneaza modul de gandire si cel mai important, inveti sa inveti. Omul cat traieste invata, daca nu inveti sa inveti, nu poti sa traiesi...sau traiesti doar ca sa faci umbra pamntului degeaba.

| ___nvXA a răspuns (pentru iderspor):

Din cauza la oamenii ca tine exista prosti care nu se trezesc din vise erotice

| iderspor a răspuns:

E evident ca tu nu ai fost la scoala in vita ta, ca daca ai fi fost si ai fi invatat ceva, nu ai pus o intrebare atat de cretina

| ___nvXA a răspuns (pentru iderspor):

Si nu e deloc o intrebare cretina... E o intrebare reala... Nu mai incerca sa prostesti lumea ca daca nu inveti, nu esti nimic pentru acest pamant, ba da, esti (nu tu), sa stii

| ___nvXA a răspuns:

Stie cineva cum pot sterge intrebarea? Simt ca am gresit, sincer, imi cer scuze tuturor

| 120bulevard a răspuns (pentru ___nvXA):

Ma bucur ca te-am adus pe drumul cel bun, tinerewinking

| ___nvXA a răspuns (pentru 120bulevard):

Mda... O intrebare pusa din prostie

| ___nvXA a răspuns (pentru 120bulevard):

Da... O intrebare pusa prost la nervi

| cineva007a a răspuns:

Fara scoala, lumea nu ar fi evoluat.Cu scoala stii sa calculezi si in viitor te va ajuta sa ai un serviciu.
Fara scoala, ai ajunge om cersetor