| danukck a întrebat:

Care dintre voi fumati? stiu parintii vostri ca fumati? va lasA? mentionez ca am varsta de 16 ani si fumez...big grin!

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu fumez.Alor mei le-am spus ca fumez ocazional.desi nu e asa.Bine...nu le-a fost greu sa isi dea seama ca de fapt fumez frecvent...dar...nu prea au ce sa imi spuna.Iti dai seama ca nu sunt de acord... dar au acceptat ideea ca fumez...in special ca in casa se fumeaza mereu.De mica am fost fumatoare pasiva... iar in ziua de azi.esti fumator pasiv oriunde ai sta.
Cu toate ca ei stiu... mi-e rusine sa fumez de fata cu ei.Am fumat doar de cateva ori.si asta pentru ca au fost momente in care chiar de accepta sa bagi o tigara indiferent ca esti fumator ocazional sau nu.
Am fost cateva zile la majoratul verisoarei mele la munte...si erau pe acolo si parintii mei. Din moment ce toata lumea fuma...iti dai seama ca nu puteam sa nu fumez.cu toate ca ai mei erau la 20 m distanta de mine. Fata de tata imi era foarte rusine sa fumez...pentru ca el nu fumeaza... dar in ultima zi deja nu mai aveam nicio treaba.Trecea tata pe langa mine. iar eu jucam carti cu tigara in mana.

32 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu fumez, si nici pe viitor nu as vrea sa fumez...ptc nu este sanatos...
Insa nu am nimic cu cei care fumeazahappy.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Foarte bine!big grin
Nici eu nu fumez.Asta pentru ca nu este sanatos si pentru ca nu suport mirosul tigarilorhappy
Nu voi fuma niciodatawinkingDaca te apuci de fumat nu te mai poti lasa si asta nu e bine big grin

| Psihoyounger a răspuns:

@taly, se pune mult accent pentru ca este foarte nesanatos fumatul. Ca sa stiti, anual, peste 33.000 de romani mor din cauza bolilor agravate de fumat sau chiar din cauza bolilor provocate de fumat. In medie, un fumator traieste cu 21 de ani mai putin dect un nefumator. Toto in Romania se inregistreaza anual aprox. 8500 de cazuri noi de cancer si 85% dintre acestea au drept cauza fumatul. Deasta se pune pret pe subiect, pentru ca stim cu totii cat de daunator este, mai ales in cazul persoanelor bolnave sau insarcinate.

Psihoyounger

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am fumat si stiau si parintii mei. Din respect pentru ei nu am fumat niciodata de fata cu ei... E normal sa nu te lase. Parintii vor ce e mai bun pentru copiii lor, iar tigarile iti distrug organismul/sanatatea.

| inna a răspuns:

Nu fumez, am incercat si eu pe la 15 ani... da nu mi-a placut.Mai fumam una-doua pe la baluri, petreceri.

| Pho3nix a răspuns:

Si eu am 16 ani, nu fumez si nici n-am de gand.
Sunt sportiv si de la tigari o sa obosesc foarte repede si imi stric si plamanii.
Imi place sa fac miscare adica sa alerg foarte mult, sa joc fotbal, si multe alte chestii.
Plus ca dau si bani deaiurea deaiurea.

| marsy a răspuns:

Sh eu am 16 ani. sh mai fumez si eu. dar f rar

| Artemiss a răspuns:

Si eu fumez si nu sunt mandra de asta. Vreau sa ma las dar nu reusesc.Am 17 ani, fumez de vreun an... da zilnic...am ajuns la pachet/zi.Ai mei stiu...la mine toti fumeaza, mama, tatal vitreg, fratemeu, tata, si toti stiu...de fata cu tata imi e cam rusine dar ce sa fac.Chiar vreau sa ma las... dar e greu intr-o familie de fumatori.

| MADALINAAAA a răspuns:

Eu nu fumez, dar parintii mi-au spus ca daca vreau sa fumez, nu au nimic impotriva, sunt plamanii mei, si ca mai bine sa fac asta de fata cu ei, sa stie, decat sa le ascund acest lucru... Dar, din fericre eu urasc tigarile, asa ca nu am de ce sa ma ascund, din nici un punct de vedere...

| deleuandrei a răspuns:

Eu am 18 ani si nu cred ca e bine sa fumezi si vreau sa mentionez ca nu fumez... dar am incercat de vreo 2-3 ori...

| Lary a răspuns:

Eu nu fumez si nu o sa fumez niciodata pentru am astm si daca as fuma l-as agravahappy

| Misterious a răspuns:

Da fumez... tatal meu ma ameninta cand eram mica ca imi va stinge tigara pe limba daca ma prinde si acum am ajuns sa ne cerem unul altuia... e chestie de obisnuinta.in schimb cu tata pot fuma cu mama imi e rusineblushing.

| VladDu a răspuns:

Eu am 17 si nu am fumat nici odataraised eyebrows... mi se pare o prostie fumatu. Am multi prieteni care fumeaza dar pe mine nu ma tenteazabig grin.

| annda a răspuns:

Fumez si stiu ai mei. Si ei fumeaza si la inceput erau certuri dar pana la urma o ajuns singuri la concluzia ca mai bine fumez in casa decat sa cobor jos in fata scarii sa fumez unde sa ma vada toate babele. big grin

| Demoiselle a răspuns:

Hmm, tot 16 ani am si eu... dar nu fumez... daca as fuma, fara sa exagerez cred ca as dormi cu Gomby(cainele meu) pe pres...nimeni de la mine din familie nu fumeaza, iar daca eu m-as apuca de asta cred ca mi-as dezamagi parintii...in plus e nesanatos, bani arsi...sad

| Babushka a răspuns:

Foarte rar poate doar sa trag un fum doua. in rest nu am fumat de multe ori, dar niciodata n-am simtit nevoia sa fumez, sa il am ca viciu si sunt constienta k nu e bun deloc fumatul asa ca mai bine fara!

| rebeca a răspuns:

Da.Fumez.De 5 ani.Am fumat si in liceu dar m-am lasat si acum 5 ani m-am apucat din nou. Ce sa zic, daca fumezi bine, daca nu iarasi bine. Fumezi pe plamanii tai.Bine ca ai bani la 16 ani de tigarii cu preturile astea de azilaughing Nu fumez de fata cu parintii mei, mi se pare lipsa de respect, mai ales avand in vedere ca mama nu fumeaza si o deranjeaza.

| spiritul a răspuns:

Eu nu-i las pe parinti sa fumeze

| deiutza_9183 a răspuns:

Am 17 ani si nu am fumatat nici macar nu am incercat nici o datas si nici nu vreau:d bani aruncati aiurea...mai bine asabig grin

| SpikE a răspuns:

Pai eu am 15 si am avut colegi care fumau si imi propuneau sa fumez si eu, dar n-am acceptat, eu unul iti spun sa te lasi de fumat, vrei sa fi baiat rau... poti sa fi si fara sa fumezi, te simti mai smecher cand stai cu tigara in gura? Depinde si de tine daca iti place nu ai decat sa fumezi in continuare! Si te sfatuiesc sa nu afle si parintii ca va fi un scandal mare! MULT SUCCES!

| elenacata a răspuns:

Eu nu fumez activ dar fumez pasiv destul.sunt de parere ca trebuie sa renunti la ele

| petre_3712 a răspuns:

Nu fumez(cand nu am laughing)...pai si eu fumez de la 11 ani si am 17 si nu mi frica de parintii da (mama stie (de fapt aman2) ) da mi rusine asta e ...nu va apucatii d fumat! fratilor, ...De fapt nu mai fumezbig grin...(De vreo 2 min... ca mi-am stins tigaralaughing-rolling on the floor)rolling on the floor)=rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumez, dar niciodata in fata parintilor.
Nu ca m-ar batelaughingdar...asa sunt eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fumez si am 18 ani.Sincera sa fiu, in locul tau as renunta inainte sa afle parintii si sa devin dependenta de ele, as face acest lucru pentru sanatatea mea.Alegerea iti apartine tie.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fumat, acum nu mia fumez! M-am apucat la 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fumez, si-ti marturisesc ca nu sunt mandra de asta. M-am apucat prin clasa a VIII-a, am renuntat vreo 2 ani, apoi iarasi am inceput.

Nu fumez mult, 3-4 tigari maxim/zi si am cateodata zile in care nu bag tigara in gura straight face

Da, ai mei stiu.Nu-mi interzic, dar mi-au atras atentia, mai ales ca am avut ceva probleme cu plamanii, o raceala mai urata, unde numai tigara imi mai lipsea...straight face

Oricum, intentionez sa ma las...intr-o zi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fumez... fumez de pe la 14 ani si acum am 17... fumez cam 1 pachet si ceva/zi...ai mei nu stiu... m-ar omori tatalaughing...si imi place sa fumez... e o senzatie f placuta...nu vreau deocamdata sa ma las

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am 14 anilaughing...am fumat de vreo 2 ori.nici tata nici mama nu fumeaza.mama a fumat da mai de mult...big grin

| FanNane95 a răspuns:

Eu nu fumez dar totusi e viata ta dar cel mai bine e sa nu te apuci o zic din proprie experientza m-am apucat la 12 si m-am lasat la 14 ai mei nu stiu nici acum si ma simt alt om dupa ce m-am lasat :p